Rozwiń filtry Filtry

Szyb Maciej w Zabrzu

DODANO: 13 października 2016
AUTOR: Redaktor

Przepiękne budynki z czerwonej cegły dostały drugie życie. Kiedyś były częścią kopalni Concordia. Dzisiaj są obiektem turystyczno-restauracyjno-kulturalnym. Tak dobrze odrestaurownym, że otrzymał tytuł "Zabytek zadbany”.

Szyb Maciej w Zabrzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Około stu lat temu wybudowano budynki z szybem i infrastrukturą na powierzchni wspomagające wydobycie węgla kamiennego. Kompleks służył wentylacji i odwadnianiu pokładów. Po zakończeniu wydobycia obiekt postanowiono zrównać z ziemią. Znalazł się jednak inwestor, który kompleks odkupił i zbudował w nim ujęcie wody. Mieszkańcy Zabrza uważają, że jest ona lepsza od płynącej w kranach i chętnie ustawiają się w kolejce, aby napełnić pojemniki i zabrać do domu.

 

 

Pozostałe obiekty także odnowiono i nadano im nowe funkcje. W głównym budynku znajduje się usytuowana na dwóch poziomach restauracja, jest bistro "Pod napięciem" oraz biuro obsługi turystów. Z punktu widokowego na stalowej wieży wyciągowej można obserwować panoramę Gliwic i Zabrza. W dawnej maszynowni odbywają się pokazy pracy stuletniej maszyny wyciągowej, jest także ekspozycja urządzeń i wyposażenia kopalni. Z przewodnikiem można zejść do ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym i poznać jego historię.

 

Otoczenie budynków także zostało zagospodarowane. Są tu kopalniane maszyny, industrialne rzeźby, dawny wiadukt służący jako scena i plac zabaw. Szczególną atrakcją jest wodociąg Utopca zbudowany z rur, w których płynie woda, a dzieci chętnie puszczają łódki. W kompleksie odbywa się także sporo imprez kulturalno-rekreacyjnych, min.: Industriada, Szyb Maciej Ekstremalnie, Chiilaut, Nowe Brzmienia.

 

 

Zespół Szybu „Maciej” w Zabrzu znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

 

Ocena:
KATEGORIA:Zabytki techniki
REGION:Gliwicki - Zabrze
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 8 zł, dzieci: 4 zł (rok: 2016)
OTWARTE:Obiekt jest czynny przez cały rok. Z przewodnikiem zwiedzać go można od wtorku do piątku, od 10:00 do 16:00, a w weekend od 11:00 do 17:00
Adres:Srebrna 6, 41-819 Zabrze
Telefon:32 276 17 76
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam