Rozwiń filtry Filtry

Sztolnia "Królowa Luiza" - Park 12C w Zabrzu

DODANO: 18 lipca 2016
AUTOR: Redaktor

Edukacja i rekreacja – tak najkrócej określa się Park 12C. Podziemia to prawdziwa kopalnia, w której można zobaczyć maszyny wydobywcze lub przejechać się kolejką szynową typu Karlik. Na ziemi znajduje się nowoczesny, interaktywny, naukowy park, w którym dzięki zabawie można poznać zgadnienia energii w przyrodzie, żywiołów i wydobywania węgla.

Sztolnia Królowa Luiza - Park 12C w Zabrzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W dawnych wyrobiskach kopalni "Królowa Luiza" znalazły się strefy tradycji, legend i kultury, techniki i działań oraz geostrefa. Każdą z nich wypałniono urządzeniami multimedialnymi, a także działającymi maszynami górniczymi. To tutaj można zobaczyć jak pracuje strug ścianowy, kombajn górniczy, ładowarka czy wrębiarka. Można także współpracować z kolegami na powierzchni. Oba światy łączy BajtelGruba, czyli zabawkowa kopalnia dla najmłodszych.

 

 

Ekipa "podziemna" ładuje "węgiel" do wózków i transportuje go specjalnymi przenośnikami aż do szybu. Część brygady napędza urządzenie wyciągowe, które transportuje urobek na powierzchnię, gdzie zostaje przejęty przez grupę naziemną. Wstęp do części podziemnej Parku wymaga rezerwacji.

 

 

BajtelGruba to jedno z wielu urządzeń naziemnej części Parku 12C. Jest tu śruba Archimedesa, system zapór wodnych i wodospadów, pompa wodna i labirynt. Mali i duzi mogą się przekonać "od środka", jak działa camera obscura, słońcem regulować strumień wody tryskający z fontanny, albo rozpalić ogień słoneczną zapalniczką.

 

 

Park 12C to atrakcje na cały dzień, dlatego przygotowano strefę grilową, w której można urządzić rodzinny piknik. Obok powstaje Park Techniki Wojskowej. Gromadzone są w nim pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet oraz czołgi T-34 i T-72.

 

 

Sztolnia "Królowa Luiza" - Park 12C znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Ocena:
KATEGORIA:Parki rozrywki
REGION:Gliwicki - Zabrze
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 7 zł (rok: 2016)
OTWARTE:Park czynny jest codziennie od 8:00 do 20:00
Adres:Sienkiewicza 43, 41-800 Zabrze
Telefon:32 271 40 77
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam