Rozwiń filtry Filtry

Podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

DODANO: 26 lutego 2019
AUTOR: Redaktor

Ponad kilometrowy rejs pod ziemią, rosnące w wyrobiskach paprocie, spotkanie z Utopkiem i Skarbnikiem można przeżyć w Sztolni Królowa Luiza. Zwiedzający zabytkową kopalnię doświadczają niesamowitej przygody.

Podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Port w kopalni, to rzecz niezwykła. W Zabrzu jest ich kilka. Zewnętrzny, z którego korzysta się latem oraz dwa wewnętrzne. Jeden z nich znajduje się prawie czterdzieci metrów pod ziemią. Kiedyś służyły górnikom, którzy w ten sposób transportowali wydobyty węgiel na powierzchnię.

 

 

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. W roku 1951 zamurowano ją, ale kopalnia działała, aż do lat dziewięćdziesiątych. Po jej zamknięciu rozpoczęto starania o odsonięcie najciekawszych fragmentów i nadanie statusu zabytku. Prace nad renowacją sztolni trwały 20 lat. Ich przebiego ilustrują zdjęcia, które można oglądać w specjalnej galerii.

 

 

Zwiedzający popłną łodzią podobna do tej, krórą transportowano węgiel. Przewodnik opowie, jak to się odbywało, jakie trudności i niebezpieczeństwa czyhały na górników. Spływowi towarzyszą odgłosy kapiącej wody, efekty świetlne oraz spotkania ze Skarbkiem i Utopkiem. W poszerzonym korytarzy następuje mijanka z łodzią płynącą w odwrotnym kierunku.

 

 

Po pokonaniu 1100 metrów odcinka wodnego, pora na spacer zabytkowymi korytarzami. Niektóre są wydrążone w surowej skale, niektóre obmurowane czerwoną cegłą. Wrażenie robi koryto dębowe, które 200 lat temu wybudowali górnicy, aby ułatwić odpływ wody, a teraz służy turystom, jako ścieżka. Po drodze można zobaczyć różnorodne formy geologiczne, chodnik wykuty w węglu oraz rośliny rosnące w ciemnościach.

 

 

Dzięki nowoczesnym technologiom pokazano, jak kiedyś walczono z pożarami wyrobisk, co to jest kurzawka i dlaczego warstwy węgla nie układają się równymi pasami. Są także stanowiska ilustrujące dawną pracę górników.

 

 

Podziemne trasy wodne są tylko w dwóch kopalniach na Śląsku. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Na zwiedzanie tej drugiej należy umawiać się telefonicznie lub mailowo.

 

Ocena:
KATEGORIA:Zabytki techniki, Muzea/skanseny, Zamki/pałace
REGION:Gliwicki - Zabrze
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 60 zł, dzieci: 40 zł (rok: 2019)
OTWARTE:Zwiedzanie należy rezerwować telefonicznie codziennie od godziny 8:30 do 19:30
Adres:Sienkiewicza 43, 41-800 Zabrze
Telefon:32 271 40 77
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam