Rozwiń filtry Filtry

Kopalnia Guido w Zabrzu

DODANO: 9 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

Kopalnię zbudował w połowie XIX wieku hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Nazwał ją swoim imieniem. Po wojnie zmieniono nazwę na Makoszowy.

Kopalnia Guido w Zabrzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W 1982 roku, na poziomie 170 utworzony został Skansen Górniczy Guido. Na początku naszego wieku planowano jego likwidację. Po protestach wielu osób i instytucji, w 2007 roku powstała Zabytkowa Kopalnia Guido, którą można zwiedzać na kilku poziomach.

Na powierzchni zwraca uwagę zbudowana w 1931 roku wieża szybu "Kolejowy". Pierwotnie była drewniana, ale obecnie ma konstrukcję stalową. Obejrzeć w niej można maszynę wyciągową Berlin z 1927 roku, dzięki której turyści zjeżdżają do podziemi. Na powierzchni zwraca uwagę jeszcze 5-metrowe koło z drugiego szybu kopalni Makoszowy, podziemny pociąg, który przewoził górników i inne urządzenia górnicze.

Pod ziemią można zwiedzać dwie trasy. Pierwsza, na poziomie 170 trasa prowadzi przez wykuty w litej skale przekop. Znajdują się tu stajnie końskie z dziewiętnastego wieku, wielkie, murowane komory, oraz ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz wystawa geologiczna. Tę trasę mogą zwiedzać wszyscy. Przygotowano ją dla potrzeb niepełnosprawnych i nie ma tu ograniczeń wiekowych. Wycieczka trwa około godziny.

Druga trasa znajduje się na poziomie 320. Można ją zwiedzać od minimum 6 roku życia. Różnica ciśnień sprawia, ze nie powinny tu wchodzić osoby z ciężkimi schorzeniami. Wyprawa trwa około 2 godzin.

Poziom 320 wydrążono na przełomie XIX i XX wieku. Ma długość ponad 2 km. Zwiedzający otrzymują, jak prawdziwi górnicy, hełm, lampę i pochłaniacz. Oglądać można różne rodzaje wyrobisk, pracujące kombajny węglowe, przenośniki taśmowe w ruchu. No i przede wszystkim dotknąć można „żyły czarnego węgla".Poziom 320 to prawdziwa kopalnia.

Wizytę w kopalni należy rezerwować pod numerem telefonu 032 271 40 77.

Ocena:
KATEGORIA:Zabytki techniki
REGION:Gliwicki - Zabrze
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 21 zł, dzieci: 18 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Kopalnię można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli od 8:30 do 20:00. Godziny zwiedzania zależą od dnia tygodnia http://kopalniaguido.pl/informacje-i-cennik
Adres:3 Maja 93, 41-800 Zabrze
Telefon:032 271 40 77
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Fajne, tylko trochę długo się zwiedza
16 października 2015

Spełniliśmy życzenie dziecięcia i zabraliśmy go do prawdziwej kopalni. Trzeba przyznać, że "Guido" jest dobrze przygotowany na przyjęcie turystów.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam