Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

DODANO: 2 września 2016
AUTOR: Redaktor

Zwiedzając to muzeum, wchodzi się w świat sprzed 100 lat. Wnętrza wyglądają jak podczas Powstań Śląskich. I tylko nowoczesna, multimedialna oprawa przypomina, że jesteśmy w XXI wieku.

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Muzeum Powstań Śląskich mieści się w budynku dawnej komendy Policji. Obiekt wybudowano w 1907 roku dla zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. Później mieściły się w nim: Urząd Gminy Świętochłowice, niemiecka Schutzpolizei, komenda milicji, a od 1989 roku – policja. Na przełomie wieków budynek spłonął. Dopiero w 2013 rozpoczął się jego remont, a następnie znalazło tu siedzibę muzeum.

 

 

Nowoczesna placówka oferuje to, co zwiedzający lubią najbardziej. Oprócz autentycznych eksponatów, sporo w niej replik, które można dotknąć. Po wystawie oprowadza wirtualny narrator. Goście przechodzą przez cztery poziomy. Na parterze trafiają na ulicę, która wyglada jak z 1919 roku. Stoi na niej kiosk z gazetami, jest zakład fotograficzny i tramwaj.

 

 

Na pierwszym piętrze zrekonstruowano fragment lobby niemieckiego Reichstagu oraz Salę Lustrzaną Pałacu Wersalskiego. W kolejnym pomieszczeniu trafia się do mieszkania powstańca. Jest kuchnia, pokój dzienny i sypialnia. Następne sale to bytomska ulica przed Hotelem ,,Lomnitz” oraz klasa szkolna zamieniona w salę głosowania plebiscytowego.

 

 

 

Na drugim piętrze zgromadzono materiały dotyczące III Powstania Śląskiego. Znajduje się na nim makieta samochodu pancernego oraz gabloty z odznaczeniami. Ostatnim poziomem jest antresola z pomnikiem powstań i lunetą, przez którą można obserwować natarcie wojsk.

 

 

Zbiory na wszstkich poziomach uzupełniono materiałami multimedialnymi. Sa także stanowiska, gdzie można indywidualnie pogłębiać wiedzą związaną z Powstaniami.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Katowicki - Świętochłowice
WIEK:5+
POGODA:Każda
OTWARTE:Muzeum jest czynne w poniedziałek, wtorek, środę i piątek od 9:00 do 17:00, w czwartki od 9:00 do 18:00, a w weekendy od 12.00 do 17:00
Adres:Wiktora Polaka 1, 41-600 Świętochłowice
Telefon:32 245 23 88
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Świetnie opowiedziana historia
14 listopada 2016

Jeżeli można interesująco przedstawić historię Powstań Śląskich, to tu udało się. Niebagatelna w tym zasługa fabularyzowanych dokumentów, które odtwarzane są w każdej sali.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
Rafał Jurowski
20 sierpnia 2018, 08:34
Tutaj to zdjęcie w dużo lepszej jakości niestety też nieopisane.

Zespół teatru UL występujący w czasie plebiscytu. Fotografia grupowa.

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/62926/8ee4e27f7c4de9f3e42111d8312b352e/
Rafał Jurowski
20 sierpnia 2018, 08:26
Zastanawiam się czy Muzeum już podpisało ten fragment zdjęcia umieszczonego na jednej ze ścian. To członkowie Górnośląskiego Teatru Ludowego https://photos.app.goo.gl/84gFardiHkLa51qM9
Niestety w większości to anonimowe osoby. Ciekawie byłoby odkryć kim byli...
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam