Rozwiń filtry Filtry

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

DODANO: 20 marca 2014
AUTOR: Redaktor

Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" w Rybniku to jedna z atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Warto ją zobaczyć z dwóch względów: dwie parowe maszyny wyciągowe i wieża ciśnień przerobiona na punkt widokowy.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Kopalnia funkcjonuje dzięki Stowarzyszeniu, które od 1999 roku zajmuje się jej renowacją i utrzymaniem. Początkowo zwiedzać można było budynki na powierzchni oraz dwie trasy podziemne: na poziomie 400 i 600 metrów. Obecnie dostępna jest jedynie część nadziemna, aczkolwiek czynione są starania o umożliwienie zjazdu do podziemi.

 

 

Najcenniejsze zabytki kopalni „Ignacy” to dwie parowe maszyny wyciągowe obsługujące szyby „Głowacki” i „Kościuszko”. Starsza z nich pochodzi z 1900 r. a młodsza z 1920 r. Obsługujący je górnicy mówią, że te maszyny mają dusze.

 

 

Sama kopalnia „Ignacy-Hoym” powstała w XIX wieku. W budynku administracyjnym Stowarzyszenie przygotowało niewielką wystawę poświęconą górnictwu. Zobaczyć tam można eksponaty związane z historią i kulturą górniczą.

 

 

Od kilku lat można także wybrać się na wieżę ciśnień przerobioną na punkt widokowy. Obiekt składa się z trzonu oraz zbiornika na wodę. Murowany trzon wieży (będący wtedy kominem) powstał około 1880 r. W połowie XX wieku na jego szczycie dobudowano stalowy zbiornik wodny o unikalnej konstrukcji. Wieża ma wysokość 46 m. Po zsumowaniu z wysokością bezwzględną terenu, stanowi najwyższy w okolicy punkt, z którego można obserwować Rybnik oraz sąsiednie: Radlin, Rydułtowy oraz Wodzisław. Obecnie zabytek stał się Industrialnym Centrum Kultury.

 

Ocena:
KATEGORIA:Zabytki techniki
REGION:Rybnicki - Rybnik
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2014)
OTWARTE:Kopalnię można zwiedzać we wtorki i czwartki od 8:00 do 13:30. Na wizytę należy się umawiać w biurze Stowarzyszenia lub telefonicznie.
Adres:ul. Ignacego Mościckiego 3, 44-273 Rybnik
Telefon:32 433 10 72, 500 159 631
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam