Rozwiń filtry Filtry

Zamek w Ogrodzieńcu

DODANO: 6 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Ogrodzieniecki zamek tak naprawdę znajduje się w Podzamczu. To jedno z największych Orlich Gniazd. Sławę zyskał podczas ekranizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Zamek w Ogrodzieńcu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Budowla góruje nad okolicą, bo wzniesiono ją na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na Górze Janowskiego , czyli 515 i pół m n.p.m. Jak większość warowni jurajskich zbudowano ją w XIII wieku, z lokalnego wapienia. Zaprawą była mieszanina wapna, jaj i padliny. Swój renesansowy wygląd zawdzięcza jednak przebudowie, która odbyła się trzysta lat później.

 

 

Do ruiny zamku przyczynili się Szwedzi, którzy kilkukrotnie najeżdżali Polskę. Ostateczny cios padł podczas pożaru w 1702 r., a okoliczna ludność wykorzystywała zamkowe kamienie do budowy własnych domów. Od kilku lat prowadzone są jednak prace konserwatorskie. Obiekt ma właściciela i odbywa się tu sporo imprez.

 

 

W zamku znajduje się muzeum, w którym pokazano makiety warowni z różnych czasów jej istnienia, fotogramy z planu „Zemsty” oraz znaleziska archeologiczne. W Galerii w Kurzej Stopie można oglądać wystawę obrazującą życie średniowiecznych rycerzy i dam. Atrakcją warowni jest Sala Tortur zwana Katownią Warszyckiego, jednego z dawnych właścicieli. Pokazano w niej narzędzia tortur i techniki katowskie. Można spróbować usiąść na Krześle Czarownic, założyć Hiszpański But, garotę, skorzystać z Kołyski Judasza, albo zobaczyć co to jest Żelazna Dziewica.

 

 

W dawnych zamkowych spichlerzach znajduje się Karczma Rycerska. Jej specjalnością jest pajda wiejskiego chleba ze smalcem ze skwarkami i cebulką. Latem w zamku odbywają się pokazy rycerskie.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Częstochowski - powiat zawierciański
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 9 zł, dzieci: 7 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada. Godziny zależą od dnia tygodnia http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/kategorie/godziny_otwarcie
Adres:Zamkowa, 42-440 Podzamcze
Telefon:32 67 32 220, 67 32 991
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam