Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Ogrodzieniecki zamek tak naprawdę znajduje się w Podzamczu. To jedno z największych Orlich Gniazd. Sławę zyskał podczas ekranizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Budowla góruje nad okolicą, bo wzniesiono ją na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na Górze Janowskiego , czyli 515 i pół m n.p.m. Jak większość warowni jurajskich zbudowano ją w XIII wieku, z lokalnego wapienia. Zaprawą była mieszanina wapna, jaj i padliny. Swój renesansowy wygląd zawdzięcza jednak przebudowie, która odbyła się trzysta lat później.
Do ruiny zamku przyczynili się Szwedzi, którzy kilkukrotnie najeżdżali Polskę. Ostateczny cios padł podczas pożaru w 1702 r., a okoliczna ludność wykorzystywała zamkowe kamienie do budowy własnych domów. Od kilku lat prowadzone są jednak prace konserwatorskie. Obiekt ma właściciela i odbywa się tu sporo imprez.
W zamku znajduje się muzeum, w którym pokazano makiety warowni z różnych czasów jej istnienia, fotogramy z planu „Zemsty” oraz znaleziska archeologiczne. W Galerii w Kurzej Stopie można oglądać wystawę obrazującą życie średniowiecznych rycerzy i dam. Atrakcją warowni jest Sala Tortur zwana Katownią Warszyckiego, jednego z dawnych właścicieli. Pokazano w niej narzędzia tortur i techniki katowskie. Można spróbować usiąść na Krześle Czarownic, założyć Hiszpański But, garotę, skorzystać z Kołyski Judasza, albo zobaczyć co to jest Żelazna Dziewica.
W dawnych zamkowych spichlerzach znajduje się Karczma Rycerska. Jej specjalnością jest pajda wiejskiego chleba ze smalcem ze skwarkami i cebulką. Latem w zamku odbywają się pokazy rycerskie.