Rozwiń filtry Filtry

Jaskinia Głęboka w Podlesicach

DODANO: 20 marca 2014
AUTOR: Redaktor

U podnóża Góry Zborów koło Podlesic. w nieczynnym kamieniołomie, znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej. Do środka prowadzą betonowe schody i stalowe poręcze. Długość jaskini wynosi 175 metrów, głębokość 16 i pół. Do pieczary prowadzą dwa otwory. Pierwszym zejdziemy do dużej, stromo opadającej sali, drugi, wąskim korytarzykiem prowadzi do niewielkiej komory.

 

Jaskinia Głęboka w Podlesicach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W jaskini wydobywano m.in. kalcyt. To spowodowało, że zniszczona została większość unikalnych form naciekowych. Do dewastacji przyczyniają się także turyści, którzy zabierają na pamiątkę fragmenty skał. Mimo wszystko, jeszcze dzisiaj można oglądać tu wiele ciekawych stalaktytów o różnorodnej kolorystyce. Znajdują się w niej także intensywne zjawiska krasowe prowadzące do odbudowy nacieków oraz szczeliny uskoków tektonicznych. W części z nich krążyły wody podziemne, które wydrążyły jaskinie w Górze Zborów.

 

 

Przez lata ingerencji człowieka, jaskinia Głęboka zmieniała swój wygląd. Obecny zawdzięcza pracom z 2010 r. Spowodowały one ustabilizowanie się mikroklimatu. W jaskini zamontowano oświetlenie elektryczne.

 

 

Jaskinia znajduje się w masywie Kruczych Skał, nieopodal parkingu z Zagrodą Edukacyjną. Do wejścia prowadzą z parkingu znaki ścieżki przyrodniczej „Góra Zborów – człowiek i przyroda”. Zwiedzanie jaskini organizuje Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Temperatura wewnątrz wynosi około +8 st. C. Mimo, że pieczara jest bezpieczna dla turystów, przewodnicy zalecają wygodne sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.

Ocena:
KATEGORIA:Jaskinie
REGION:Częstochowski - powiat zawierciański
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 5 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Jaskinia otwarta jest od 15 kwietnia do 31 października od 9:00 do 16:00.
Adres:Podlesice
Telefon:730702056, 34 333 74 74
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam