Rozwiń filtry Filtry

Gród na Górze Birów w Podzamczu

DODANO: 21 lutego 2014
AUTOR: Redaktor

Gród na Góra Birów jest rekonstrukcją drewnianej osady, która istaniała tu we wczesnym średniowieczu. Teraz to miejsce turystyczne, gdzie odbywają się imprezy i warsztaty poświęcone tamtej epoce.

Gród na Górze Birów w Podzamczu
zdjęcie: Agnieszka Karpiel

Ślady bytności człowieka na Górze Birów sięgają 30 tysięcy lat wstecz. Myśliwi polujący na renifery i niedźwiedzie mieli swoje obozowiska w tutejszych jaskiniach. Archeolodzy znajdują w nich rogowe i krzemienne narzędzia. Potem pierwszą osadę założyli rolnicy i hodowcy. Stąd znajdowane na Górze siekierki z krzemienia i groty strzał.

 

 

Każda z grup ludzi, którzy mieszkali tu przez tysiące lat zostawiła swoje ślady. Znajdowano brązowe i żelazne ozdoby stroju kobiecego, narzędzia, naczynia, przęśliki i ciężarki tkackie. U podnóża góry odkryto jedyne słowiańskie cmentarzysko kurhanowe pochodzące z VIII-X wieku.

 

 

W czasach piastowskich, Góra Birów była fragmentem fortyfikacji jurajskich. Znaleziono ślady wałów obronnych, topory, noże bojowe, groty oszczepów, bełtów, strzał, ostrogi, wędzidła, strzemiona, podkowy. Do najciekawszych znalezisk należą szpile żelazne, które mogły służyć jako rylce do pisania na woskowych tabliczkach oraz monety czeskie.

 

 

Dzisiaj na Górze Birów znajduje się zrekonstruowana osada średniowieczna z początków państwa polskiego. Wejścia do grodu strzeże palisada z wieżą bramną. Jest też chata mieszkalna, wieża strażnicza i obserwacyjna. W jednej z chat przygotowano wystrój średniowieczny. Jest tu gliniany piec, żarna i inne narzędzia codziennego użytku. W wieży strażniczej zgromadzono min.: topory, włócznie, oszczepy, miecze, pancerze, lamelki, kolczugi. Każdego roku odbywają się tu warsztaty starego rzemiosła.

 

 

Oprócz atrakcji historycznych, Góra Birów oferuje ciekawostki geologiczne. Są na niej najcenniejsze formy krasowe, jaskinie i schroniska skalne. To w nich znajdowano resztki obozowisk myśliwych.

 

 

 

 

 

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Częstochowski - powiat zawierciański
WIEK:Dowolny
POGODA:Tylko dobra pogoda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 4 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Gród można zwiedzać od kwietnia do września, od godziny 10:00 do 18:00. W październiku od 10:00 do 16:00.
Adres:Birowska, 42-440 Podzamcze
Telefon:0695 596 298
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam