Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

DODANO: 25 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

Z szacunku dla historii i z potrzeby serca powstało Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Tutaj gośćmi szczególnie ważnymi są dzieci. Twórca placówki, Piotr Mankiewicz zgromadził przedmioty służące wykonaniu chleba. Niektóre eksponaty są zbyt małe, aby umieścić je na wystawie, dlatego część znalazła się na zdjęciach.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie
zdjęcie: Agnieszka Karpiel

 

Fotografie przedstawiają cykl powstawania chleba, od orki, siewu, koszenia zboża, poprzez młócenie i mielenie, do wypieku. Można więc zobaczyć i młyny-wiatraki, i piekarnie, w tym wojskową, i przyrządy, urządzenia oraz formy. Ciekawostką są "pieniądze chlebowe", które pojawiały się w czasach kryzysowych. Wartość wybita na pieniążku określała ilość chleba, który można było kupić.W Muzeum można uczestniczyć w kilku prezentacjach. Pierwszą z nich zatytułowano „Od ziarenka do bochenka”. Starsi mogą obejrzeć film o historii chleba, jego pochodzeniu i tradycjach oraz procesie produkcji pieczywa. Dla przedszkolaków przygotowano "Balladę o bochenku chleba". Są też warsztaty, podczas których, każdy może uformować plecionkę z ciasta. Jest ona pieczona na miejscu, więc swój wyrób można zabrać do domu.Drugą prezentacją jest lekcja w dawnej klasie szkolnej. Tutaj przedstawiano zwyczaje panujące dawniej w szkołach, stare książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory. Uczestnicy zajęć siedzą w dawnych drewnianych ławkach szkolnych. Tutaj można nauczyć się pisać rysikiem na tabliczkach kamiennych, poznać historię komputerów oraz spróbować znaleźć swoje zainteresowania. Przed muzeum znajdują się maszyny rolnicze, rosną różne gatunki zbóż, a dla dzieci przygotowano huśtawki.Muzeum w Radzionkowie jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu w krajach Europy Wschodniej. Podobne znajdują się w Niemczech, Szwajcarii i Francji.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bytomski - powiat tarnogórski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 15 zł, dzieci: 15 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Muzeum Chleba czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00. Od kwietnia do listopada można je zwiedzać także w pierwszą sobotę miesiąca od 11.00 do 16.00.
Adres:Z. Nałkowskiej 5, 41-922 Radzionków
Telefon:(32) 387-17-60
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam