Rozwiń filtry Filtry

Zamek Piastowski w Raciborzu

DODANO: 9 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Murowany zamek zaczęto wznosić w Raciborzu w XIII wieku. Był siedzibą książąt raciborskich z linii Piastów. Dzisiaj w wyremontowanym zabytku można oglądać wystawy, uczestniczyć w imprezach, albo po prostu go zwiedzać.

 

Zamek Piastowski w Raciborzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Po śmierci ostatnich Piastów zamek przechodził z rąk do rąk. Był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jego styl określa się jako gotycko-renesansowy. Po drugiej wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany, więc de facto nie miał właściciela. Część budynków mieszkalnych została spalona. Zniszczono wyposażenie gotyckiej kaplicy.

 

 

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstała Agencja , która opiekuje się zamkiem i jego remontem. Obecnie można zwiedzać budynek bramny i książęcy, komnaty mieszkalne oraz krużganki. Świetność przywrócono kaplicy, która jest jedyną pozostałością pierwotnego zamku. To perła górnośląskiego gotyku. Jej patronem jest św. Tomasz Becket z Canterbury, angielski męczennik. Ponoć niegdyś przechowywano tu jego relikwie.

 

 

Tajemnice raciborskiego Zamku można poznać podczas zwiedzania wystawy w domu książęcym. Na wielkich obrazach znalazły się podziemia, lochy i słynna mapa Schneidera. Dzięki okularom 3D, ogląda się je w trójwymiarze.

 

 

Na wystawie „Skarby ziemi raciborskiej” zgromadzono pamiątki od kolekcjonerów i mieszkańców Ziemi Raciborskiej. Są zabytki związane z raciborskimi firmami Sobtzick czy Doms, które dostarczały swoje wyroby na dwór cesarski w Berlinie. Można zobaczyć także przedwojenne wydanie Krzyżaków Henryka Sienkiewicza.

 

 

W drodze do Wiednia, w raciborskim zamku gościł król Jan III Sobieski. Tę wizytę upamiętnia zbroja husarza pocztowego. Dziś powiedzielibyśmy, że byli to ochroniarze. Grupa takich rycerzy towarzyszyła królowi w bitwie, a ich zadaniem było „odwracać ewentualne niebezpieczeństwa grożące towarzyszom”.

 

 

Ponadto, na pierwszej kondygnacji Zamku znajduje się „Izba tradycji śląskiego więziennictwa”. Na wystawie można oglądać elementy umundurowania, uzbrojenia, wyposażenie celi oraz mapy. Na ekspozycji „Śląskie Sherwood” zgromadzono min.: eksponaty botaniczne, skamieliny i narzędzia leśników. Jest tu oryginalny ząb mamuta, mapa lasów rudzkich czy kolekcja entomologiczna.

 

 

W zamku siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej. Na zamkowym dziedzińcu organizowane są imprezy dla mieszkańców.

 

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Rybnicki - powiat raciborski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 6 zł, dzieci: 4 zł (rok: 2016)
OTWARTE:Zamek jest otwarty od kwietnia do września, we wszystkie dni tygodnia od 10:00 do 18:00, od października do marca, od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:00,a w weekendy i święta od 10:00 do 18:00
Adres:Zamkowa 2, 47-400 Racibórz
Telefon:32 414 02 33
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam