Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Murowany zamek zaczęto wznosić w Raciborzu w XIII wieku. Był siedzibą książąt raciborskich z linii Piastów. Dzisiaj w wyremontowanym zabytku można oglądać wystawy, uczestniczyć w imprezach, albo po prostu go zwiedzać.
Po śmierci ostatnich Piastów zamek przechodził z rąk do rąk. Był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jego styl określa się jako gotycko-renesansowy. Po drugiej wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany, więc de facto nie miał właściciela. Część budynków mieszkalnych została spalona. Zniszczono wyposażenie gotyckiej kaplicy.
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstała Agencja , która opiekuje się zamkiem i jego remontem. Obecnie można zwiedzać budynek bramny i książęcy, komnaty mieszkalne oraz krużganki. Świetność przywrócono kaplicy, która jest jedyną pozostałością pierwotnego zamku. To perła górnośląskiego gotyku. Jej patronem jest św. Tomasz Becket z Canterbury, angielski męczennik. Ponoć niegdyś przechowywano tu jego relikwie.
Tajemnice raciborskiego Zamku można poznać podczas zwiedzania wystawy w domu książęcym. Na wielkich obrazach znalazły się podziemia, lochy i słynna mapa Schneidera. Dzięki okularom 3D, ogląda się je w trójwymiarze.
Na wystawie „Skarby ziemi raciborskiej” zgromadzono pamiątki od kolekcjonerów i mieszkańców Ziemi Raciborskiej. Są zabytki związane z raciborskimi firmami Sobtzick czy Doms, które dostarczały swoje wyroby na dwór cesarski w Berlinie. Można zobaczyć także przedwojenne wydanie Krzyżaków Henryka Sienkiewicza.
W drodze do Wiednia, w raciborskim zamku gościł król Jan III Sobieski. Tę wizytę upamiętnia zbroja husarza pocztowego. Dziś powiedzielibyśmy, że byli to ochroniarze. Grupa takich rycerzy towarzyszyła królowi w bitwie, a ich zadaniem było „odwracać ewentualne niebezpieczeństwa grożące towarzyszom”.
Ponadto, na pierwszej kondygnacji Zamku znajduje się „Izba tradycji śląskiego więziennictwa”. Na wystawie można oglądać elementy umundurowania, uzbrojenia, wyposażenie celi oraz mapy. Na ekspozycji „Śląskie Sherwood” zgromadzono min.: eksponaty botaniczne, skamieliny i narzędzia leśników. Jest tu oryginalny ząb mamuta, mapa lasów rudzkich czy kolekcja entomologiczna.
W zamku siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej. Na zamkowym dziedzińcu organizowane są imprezy dla mieszkańców.