Rozwiń filtry Filtry

Muzeum w Raciborzu

DODANO: 25 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

W raciborskim muzeum najbardziej egzotyczna jest wystawa zatytułowana „W Domu Ozyrysa". Prezentowane są na niej zabytki starożytnego Egiptu. Są to: mumia Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, kartonaż i dwa drewniane sarkofagi. To jeden z kilkunastu zaledwie takich eksponatów w Polsce.

Muzeum w Raciborzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Wystawę umieszczono w pomieszczeniu imitującym egipską komorę grobową. Sama mumia owinięta jest do połowy ramion oryginalnymi bandażami. Znajduje się w szklanej gablocie wyposażonej w pojemniki z żelem krzemionkowym redukującym wilgoć. Kartonaż oraz dwa sarkofagi prezentowane są oddzielnie. Mumia pochodzi sprzed prawie trzech tysięcy lat. To ciało19-20-letniej kobiety. W połowie XIX wieku  sarkofag kupił baron Anzelm von Rothschild, który posiadał majątki w okolicach Raciborza. Kilka lat później arystokrata podarował go tutejszemu Królewskiemu Gimnazjum Ewangelickiemu, które posiadało własne muzeum. Mówi się, że baron kupił mumię w prezencie ślubnym dla swojej przyszłej małżonki. Ta jednak prezentu nie przyjęła, więc arystokrata przekazał go szkole.

 

Mniej egzotyczne, ale także ciekawe są pozostałe wystawy w muzeum. Na jednej z nich prezentowane są  wyniki odkryć archeologicznych dokonanych w kościele ss. Dominikanek. Najcenniejsze eksponaty to: żelazny miecz, złamany rytualnie, znaleziony w grobie ostatniego księcia raciborskiego z rodu Przemyślidów Czeskich Walentyna. Na wystawie "Sztuka dawna" prezentowana jest rzeźba i malarstwo od XV do XVIII wieku. Ekspozycja „Cyna śląska” poświęcona jest wyrobom z miast, w których istniały warsztaty konwisarskie m. in. z Wrocławia, Opawy, Głubczyc, Kłodzka, Legnicy, Świdnicy, Tarnowskich Gór oraz Raciborza. Najciekawsze są Wilkomy - puchary cechowe z przywieszkami z różnych miast Śląska, kufle i świeczniki z wyposażenia Kaplicy Zamkowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

 

Niektóre doroczne obrzędy i towarzyszące im akcesoria i rekwizyty znalazły się na wystawie "Rok obrzędowy nad Górną Odrą". Tu pokazano także tradycyjne stroje ludowe z okolic Raciborza.Kolejne stałe wystawy to "Dawne techniki dentystyczne", "Śladami człowieka prahistorycznego", "Racibórz w średniowieczu" i "Cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej w Samborowicach.

 

W soboty muzeum można zwiedzać za darmo.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Rybnicki - powiat raciborski
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 3 zł, dzieci: 2 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00, w weekendy od 10:00 do 16:00. W poniedziałki muzeum nieczynne
Adres:Rzeźnicza 15, 47-400 Racibórz
Telefon:032 415-49-05
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam