Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

W raciborskim muzeum najbardziej egzotyczna jest wystawa zatytułowana „W Domu Ozyrysa". Prezentowane są na niej zabytki starożytnego Egiptu. Są to: mumia Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, kartonaż i dwa drewniane sarkofagi. To jeden z kilkunastu zaledwie takich eksponatów w Polsce.
Wystawę umieszczono w pomieszczeniu imitującym egipską komorę grobową. Sama mumia owinięta jest do połowy ramion oryginalnymi bandażami. Znajduje się w szklanej gablocie wyposażonej w pojemniki z żelem krzemionkowym redukującym wilgoć. Kartonaż oraz dwa sarkofagi prezentowane są oddzielnie. Mumia pochodzi sprzed prawie trzech tysięcy lat. To ciało19-20-letniej kobiety. W połowie XIX wieku sarkofag kupił baron Anzelm von Rothschild, który posiadał majątki w okolicach Raciborza. Kilka lat później arystokrata podarował go tutejszemu Królewskiemu Gimnazjum Ewangelickiemu, które posiadało własne muzeum. Mówi się, że baron kupił mumię w prezencie ślubnym dla swojej przyszłej małżonki. Ta jednak prezentu nie przyjęła, więc arystokrata przekazał go szkole.
Mniej egzotyczne, ale także ciekawe są pozostałe wystawy w muzeum. Na jednej z nich prezentowane są wyniki odkryć archeologicznych dokonanych w kościele ss. Dominikanek. Najcenniejsze eksponaty to: żelazny miecz, złamany rytualnie, znaleziony w grobie ostatniego księcia raciborskiego z rodu Przemyślidów Czeskich Walentyna. Na wystawie "Sztuka dawna" prezentowana jest rzeźba i malarstwo od XV do XVIII wieku. Ekspozycja „Cyna śląska” poświęcona jest wyrobom z miast, w których istniały warsztaty konwisarskie m. in. z Wrocławia, Opawy, Głubczyc, Kłodzka, Legnicy, Świdnicy, Tarnowskich Gór oraz Raciborza. Najciekawsze są Wilkomy - puchary cechowe z przywieszkami z różnych miast Śląska, kufle i świeczniki z wyposażenia Kaplicy Zamkowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Niektóre doroczne obrzędy i towarzyszące im akcesoria i rekwizyty znalazły się na wystawie "Rok obrzędowy nad Górną Odrą". Tu pokazano także tradycyjne stroje ludowe z okolic Raciborza.Kolejne stałe wystawy to "Dawne techniki dentystyczne", "Śladami człowieka prahistorycznego", "Racibórz w średniowieczu" i "Cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej w Samborowicach.
W soboty muzeum można zwiedzać za darmo.