Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Piękny, dostojnie wyglądający pałac w Wojnowicach skrywa w swoich wnętrzach mroczne zakamarki. Znalazło tutaj miejsce naprawdę przerażające Muzeum Horroru oraz Muzeum Dawnej Wsi.
Początki wojnowickiego pałacu datuje się na lata trzydzieste XIX wieku, ale swój wygląd budowla zawdzięcza gruntownej przebudowie na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy zyskała styl neobarokowo-klasycystyczny.
Uroku rezydencji dodaje ponad cztero hektarowy park krajobrazowy. Rosną w nim ogromnych rozmiarów buki czerwone, dęby odmiany czerwonej, bezszypułkowej i dąb błotny, oraz wiązy i brzozy czarne oraz kasztanowce, wśród nich kasztan jadalny. Park jest także domem wielu zwierząt i ptaków. Znajduje się w nim ogromna zagroda, w której mieszkają daniele, kozy i owce wrzosówki. Najbardziej przyjacielska jest owca o imieniu Łatek.
Wnętrza pałacowe można zwiedzać, ale najmocniejszą atrakcją jest mrożące krew w żyłach Muzeum Horroru. W półmroku komnat spotakać można "ofiary" tortur, oglądać sceny typu gore, gilotynę, narzędzia tortur, szkielety. W jednej z interaktywnych sal można pozować do zdjęć wśród narzędzi tortur.
Dla uspokojenia nerwów można przejść do Muzeum Dawnej Wsi. Mieści się ono także w wojnowickim pałacu. Znalazły się tu eksponaty będące własnością obecnego gospodarza oraz podarowane przez okolicznych mieszkańców. Do najciekawszych zabytków należą 200-letnia stupa do tłoczenia grochu, drewniane brony, żarna, stare żelazka, pralka "prawie automatyczna" i butelki z raciborskich browarów.