Rozwiń filtry Filtry

Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju

DODANO: 12 października 2015
AUTOR: Redaktor

Pasją właściciela ogrodów, Bronisława Kapiasa są rośliny. Postanowił pokazać innym, jak można je sadzić, aby tworzyły niezwykłe kompozycje. W ten sposób, w 1979 roku rozpoczęła się budowa pierwszego ogrodu. Kiedy zabrakło miejsca na realizację pomysłów, w nowym miejscu zbudowano kolejny ogród.

Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

 

Pierwszy obiekt zwany jest obecnie Starymi Ogrodami. Znajduje się przy ulicy św. Anny 4. Wśród roślin zbudowano obiekty małej architektury ogrodowej. Zwiedzający mogą odpocząć w altanie krytej strzechą, altanie z bluszczem lub altanie z drzew. Trafią do ogrodu japońskiego, pokoju w ogrodzie, do górskiego zakątka, albo na wapienny skalniak. Teren urozmaicają naturalny staw, studnia i sucha rzeka.

 

 

Główne ogrody polecane do zwiedzania, tzw. nowe, znajdują się przy ulicy Zimowej 24. Ogromny teren o powierzchni prawie 4 hektarów podzielono na tematyczne zakątki. Dzięki temu, ogrody robią wrażenie przez cały rok.

 

 

W Nowych Ogrodach można spacerować aleją lipową, wspiąć się na cieniste wzgórze, albo liściastą górkę. Odwiedzić ogrody: angielski, cisza, jesień, lato, zima, sensoryczny, w barwach narodowych, wiejski, romantyczny lub podziwiać zachodzące słońce w zakątku o tej nazwie. Jesienią pięknie wyglądają wrzosowiska oraz trawy w wielu odmianach posadzone nad stawem. Na wyspie stoi nietypowa altana. Dla dzieci przygotowano plac zabaw zwany "Zaczarowanym ogrodem", ale one najbardziej lubią "gubić się" w zielonym labiryncie. Zaglądając do zaułka śródziemnomorskiego, można poczuć się jak we Włoszech lub Grecji. Na ogrody warto spojrzeć z góry, wspinając się na specjalne tarasy widokowe.

 

 

W wielu miejscach ogrodu przygotowano ławeczki, krzesła i siedziska dla odpoczynku i nacieszenia oczu roślinnością. Utwardzone ścieżki ułatwiają poruszanie się rodzicom z wózkami dziecięcymi lub osobom niepełnosprawnym. Dla rowerzystów, tuż przy bramie wejściowej, przygotowano specjalny parking dla jednośladów. W ogrodach jest restauracja oraz kilka punktów WC.

 

 

W Ogrodach Kapias odbywa się kilka specjalnych imprez w roku. W maju są to Dni Otwarte Ogrodu, w pierwszą sobotę lipca można zwiedzać ogrody nocą, we wrześniu dominują w jesienne dekoracje.

Ocena:
KATEGORIA:Ogrody Botaniczne
REGION:Tyski - powiat pszczyński
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2015)
OTWARTE:Ogrody są czynne przez cały rok, przez cały tydzień. Od 7 sty­cz­nia do 28 lutego od 10:00 do 17:00, od 1 marca do 31 października od 10:00 do 19:00, a od 1 listopada do 23 grudnia od 10:00 do 18:00
Adres:Zimowa 24, 43-230 Goczałkowice Zdrój
Telefon:+48 667 777 292
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Spacerkiem po ogrodzie
Spacerkiem po ogrodzie
Piękne miejsce, co potwierdzają tłumy odwiedzających.
13 października 2015

Do Ogrodów Kapias wybrałam się jesienią. Lubię tę porę roku i kolory roślin. To była dobra decyzja. Zachwyciłam się!

Dziękujemy za dodanie komentarza.
kratka
13 października 2015, 13:04
Ogród ma być oazą spokoju, ale przy tej ilości odwiedzających trudno o relaks. Poza tym zzieleniałam (sic!) z zazdrości. Oby mój ogród kiedyś choć w części tak wyglądał.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam