Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Pszczyński zamek należał niegdyś do możnego rodu Promnitzów. To oni w XVI wieku przebudowali obronną warownię na renesansową rezydencję. Obecny trójskrzydłowy wygląd, budowla zawdzięcza kolejnej zmianie, która nastąpiła w wieku XVIII.
Ostatnimi właścicielami zamku byli książęta z rodu Hochbergów. Za ich panowania pałac zyskał swój obecny wygląd.
W pszczyńskim zamku gościli pruscy królowie, niemieccy cesarze oraz królewscy goście z całej Europy. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych, Georg Philipp Telemann był w Pszczynie nadwornym kapelmistrzem i organistą. Na jego cześć w zamku odbywają się koncerty zwane "Wieczorami u Telemanna".
Swoja obecność zaznaczyła tutaj księżna Daisy. To żona ostatniego, mieszkającego w Pszczynie Hochberga. Była osobą uzdolnioną wokalnie, interesującą się międzynarodową polityką oraz zaangażowaną w działalność charytatywną. Na Rynku znajduje się ławeczka, na której można usiąść obok pięknej Angielki.
Mimo, że w 1945 roku stacjonowali w pałacu radzieccy żołnierze, ocalało jego wyposażenie. Już rok później rezydencję udostępniono zwiedzającym. Dziś można oglądać wspaniałe komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne i westybul. Swoje podwoje otwierają zrekonstruowane wnętrza Apartamentu Cesarza: sypialnia cesarza, garderoba, gabinet, salon dębowy i sypialnia cesarzowej.
W „ Gabinecie Miniatur” pokazano prawie dwieście miniatur, sylwetek i płaskorzeźb. W gotyckich podziemiach zamku zorganizowano Zbrojownię. Są tu zbroje, broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa, miecze, rapiery i szpady, halabardy, oraz długie lance. Jest też wystawa poświęcona pszczyńskim Hochbergom zatytułowana „Daisy, Księżna von Pless: Szczęśliwa lata”.