Rozwiń filtry Filtry

Zamek w Mirowie

DODANO: 9 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Zamek w Mirowie jest w tej chwili malowniczą ruiną, ale w czasach swojej świetności była to gotycka warownia. Wzniesiono ją na skale, na polecenie prawdopodobnie Kazimierza Wielkiego. Należała do Orlich Gniazd.

Zamek w Mirowie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Jak większość warowni jurajskich, Mirów został zniszczony przez Szwedów podczas „potopu”. Próbowano go nawet odbudować, ale ostatecznie zrezygnowano, a jego fragmenty służyły za budulec okolicznej ludności. Dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku zamek odgruzowano i zabezpieczono w formie trwałej ruiny.

 

 

Warownie pierwotnie zbudowano z łamanego kamienia spojonego zaprawą wapienną z dużą ilością białka zwierzęcego. Składała się z zamku górnego, dolnego i podzamcza. W późniejszych wiekach dostawiono prostokątną wieżę mieszkalną z kamienia. Dziś z zewnątrz oglądać można zamek górny, mur obronny zamku dolnego, mur kurtynowy resztki wież.

 

 

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Prowadzone są prace archeologiczne i opracowywany jest sposób zabezpieczenie budowli. Docelowo ma być udostępniony turystom.

 

 

Wokół zamku rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Łączą one warownię z zamkiem w Bobolicach. To świetne miejsce na dwukilometrowy spacer między budowlami. Skały Mirowskie to świetny teren wspinaczkowy. Znajdują się profesjonalnie przygotowane ściany, w sezonie oblegane przez taterników.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Częstochowski - powiat myszkowski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
Adres:42-320 Mirów
Telefon:
Email:
WWW:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam