Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Na Sośniej Górze w Mikołowie rosną rośliny charakterystyczne dla naszego kraju, ale wiele z nich trudno znaleźć w innym miejscu niż tutaj. Ogród jest ciekawy przez cały rok, ale jesienią, dzięki kolekcji wrzosów, wygląda wyjątkowo.
Na powierzchni niemal 100 hektarów można oglądać czternaście kolekcji roślinnych. Między innymi kolekcję sadowniczą tworzoną przez różne odmiany jabłoni, wiśni, czereśni, gruszy i śliw. W kolekcji roślin energetycznych znalazły się wierzby, miskant olbrzymi, proso rózgowe, słoneczniki oraz róża bezkolcowa. Rośliny te polecane są szczególnie do uprawy na Śląsku, gdyż zapobiegają erozji gleb i zanieczyszczeniom środowiska, a także oczyszczają ziemię z metali ciężkich i związków toksycznych, no i oczywiście wykorzystuje się je jako biopaliwo.
Kolekcja roślin ozdobnych zdominowana jest przez wrzosy i wrzośce, a oprócz nich różne odmiany jałowców. W kolekcji roślin uprawnych, warzywnych i zielarskich znajdują się min.: zboża: pszenica, jęczmień, żyto, owies, a także rzepak, słonecznik, kukurydza, len i różne odmiany dyni. Ponieważ pracownicy stozują zasady zmianowania, co roku sadzą inne rośliny. W części warzywno-zielarskiej oglądać można warzywa oraz popularne zioła.
Wszystkie kolekcje można podziwiać spacerując po 3-kilometrowej ścieżce edukacyjnej. Na dzieci czeka trzypoziomowy plac zabaw wykonany z ekologicznych, bezpiecznych elementów.
Sośna Góra kiedyś stanowiła teren wojskowy. Teraz w budynkach dawnej jednostki rakietowej, znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Obok wybudowano 14-metrową wieżę widokową. Można z niej podziwiać okolicę.
Ogród składa się z dwóch części. Głowny znajduje się przy ulicy Sosnowej, ale na teren nowych kolekcji wejście znajduje się od ul. 15 Grudnia 1B.
Bardzo fajne miejsce na niedzielny spacer.