Rozwiń filtry Filtry

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

DODANO: 8 września 2015
AUTOR: Redaktor

Na Sośniej Górze w Mikołowie rosną rośliny charakterystyczne dla naszego kraju, ale wiele z nich trudno znaleźć w innym miejscu niż tutaj. Ogród jest ciekawy przez cały rok, ale jesienią, dzięki kolekcji wrzosów, wygląda wyjątkowo.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Na powierzchni niemal 100 hektarów można oglądać czternaście kolekcji roślinnych. Między innymi kolekcję sadowniczą tworzoną przez różne odmiany jabłoni, wiśni, czereśni, gruszy i śliw. W kolekcji roślin energetycznych znalazły się wierzby, miskant olbrzymi, proso rózgowe, słoneczniki oraz róża bezkolcowa. Rośliny te polecane są szczególnie do uprawy na Śląsku, gdyż zapobiegają erozji gleb i zanieczyszczeniom środowiska, a także oczyszczają ziemię z metali ciężkich i związków toksycznych, no i oczywiście wykorzystuje się je jako biopaliwo.

 

Kolekcja roślin ozdobnych zdominowana jest przez wrzosy i wrzośce, a oprócz nich różne odmiany jałowców. W kolekcji roślin uprawnych, warzywnych i zielarskich znajdują się min.: zboża: pszenica, jęczmień, żyto, owies, a także rzepak, słonecznik, kukurydza, len i różne odmiany dyni. Ponieważ pracownicy stozują zasady zmianowania, co roku sadzą inne rośliny. W części warzywno-zielarskiej oglądać można warzywa oraz popularne zioła.

 

Wszystkie kolekcje można podziwiać spacerując po 3-kilometrowej ścieżce edukacyjnej. Na dzieci czeka trzypoziomowy plac zabaw wykonany z ekologicznych, bezpiecznych elementów.

 

Sośna Góra kiedyś stanowiła teren wojskowy. Teraz w budynkach dawnej jednostki rakietowej, znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Obok wybudowano 14-metrową wieżę widokową. Można z niej podziwiać okolicę.

 

Ogród składa się z dwóch części. Głowny znajduje się przy ulicy Sosnowej, ale na teren nowych kolekcji wejście znajduje się od ul. 15 Grudnia 1B.

 

Ocena:
KATEGORIA:Ogrody Botaniczne
REGION:Tyski - powiat mikołowski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2015)
OTWARTE:Ogród otwarty jest codziennie od 6:00 do 22:00. Teren nowych kolekcji w soboty i niedziele od 11:00 do zmroku.

Adres:Sosnowa 5, 43-190 Mikołów
Telefon:32 779 76 02, 534 994 574
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Bardzo fajne miejsce na niedzielny spacer.
9 listopada 2015

Bardzo fajne miejsce na niedzielny spacer.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
GosiaK
9 listopada 2015, 19:02
W niedzielę odbywa się kiermasz eko-żywności. Można kupić pyszne wędliny, pieczywo, różne produkty eko, ciasta oraz eko-żelki, eko-chipy (z buraków, marchewki pychotki).
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam