Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Najstarszą w Polsce żarówkę można obejrzeć w Muzeum, które znajduje się w starej rozdzielni w Elektrowni Łaziska. Pokazano w nim eksponaty związane z historią przemysłu energetycznego. Są tu urządzenia, dokumenty i zdjęcia.
Obok silników spalinowych zobaczyć można liczniki prądu, radioodbiorniki, żarówki oraz stuletnią, żelazną budkę transformatora. Najcenniejszym eksponatem jest jednak żarówka Edisona. Bańka z przydymionego szkła ma sto lat, a trafiła do Łazisk aż z Rodezji. Do Polski przywiózł ją z Afryki Bogusław Stępiński i odsprzedał Zbigniewowi Lorkowi, przewodniczącemu Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki. Szacowną żarówkę zapala się raz w roku, 6 stycznia o 12:00.
Od 2006 roku Muzeum Energetyki znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Co roku, w drugą sobotę czerwca organizuje INDUSTRIADĘ, Święto Szlaku. W Święto Trzech Króli, czyli 6.01 odbywa się tu Święto Światła.
Oprócz Muzeum Energetyki można zwiedzić także pobliską, czynną elektrownię. Chęć zobaczenia ekspozycji należy zgłosić, ponieważ zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem.