Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach

DODANO: 29 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

Dwumetrowy model smoka z Lisowic jest największą atrakcją tutejszego Muzeum Paleontologicznego. W miejscowej cegielni, od 2006 roku trwają wykopaliska, które dostarczają wiadomości o dinozaurach na tym terenie.

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Dwumetrowy model smoka z Lisowic jest największą atrakcją tutejszego Muzeum Paleontologicznego. W miejscowej cegielni, od 2006 roku trwają wykopaliska, które dostarczają wiadomości o dinozaurach na tym terenie.

 

 

Smok z Lisowic to pierwszy znaleziony w Polsce drapieżny dinozaur. Oprócz szczątków prehistorycznych jaszczurów, wykopano największe na świecie gady ssakokształtne z grupy cynodontów, oraz wiele innych kręgowców i bezkręgowców. Skamieniałości pochodzą sprzed około 200 mln lat.

 

 

W Muzeum są cztery sale. W trzech znajdują się kości znalezione w Lisowicach. Najciekawsze należą do „smoka”, który miał 5 m długości i 2 m wysokości. Są tu fragmenty szczęk z imponującymi zębami, kości udowa i ramieniowa. Zobaczyć można odlew mózgu dicynodonta i płyty z trójpalczastymi odciskami stóp miejscowych drapieżnych dinozaurów. W ekspozycji znajdują się także fragmenty małych gadów i płytki niewielkiego płaza tarczogłowego oraz szczątki rekinów. Wystawę uzupełniają skamieniałe części roślin: pnie, łodygi, nasiona i liście.

 

 

W ostatniej sali znalazły się skamieniałości i minerałów niezwiązane z Lisowicami. Jest duża wystawa bursztynów i innych żywic kopalnych, meteorytów i tektytów, czyli krzemionki stopionej w wyniku uderzenia meteorytu w Ziemię.

 

 

Muzeum stale się rozbudowuje, więc warto umówić się na zwiedzanie telefonicznie.

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bytomski - powiat lubliniecki
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 3 zł (rok: 2017)
OTWARTE:Muzeum jest czynne od 1 maja do 30 września,we wtorek, czwartek i piątek, od 16:00 do 19:00 i w niedzielę od 15:00 do 18:00. W pozostałych miesiącach na zwiedzanie należy umawiać się telefonicznie
Adres:Mickiewicza 20, 42-700 Lisowice
Telefon:889 773 089
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Świetnie zorganizowane muzeum
21 sierpnia 2017

Jadąc do Lisowic wiedziałam, że wykopano tam mnóstwo kości dinozaurów. Nie przypuszczałam jednak, że umieszczono je w fantastycznym, gminnym, bądź co bądź, muzeum.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam