Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Pałac w Kamieniu Śląskim należał do wielu rodów, ale to rodzina Odrowążów najmocniej zapisała się w jego historii. Pochodzili z niej błogosławieni Bronisława i Czesław oraz święty Jacek. Temu ostatniemu miejsce zawdzięcza status sanktuarium.
Początki pałacu sięgają XII wieku. Wtedy był najprawdopodobniej warownią. Przez lata jego w wygląd zmieniał się. W 1715 r. komnatę narodzin św. Jacka przebudowano na kaplicę, która stała się oficjalnym miejscem kultu. II wojna światowa nie zaszkodziła pałacowi. Dopiero wojska sowieckie, w 1945 r rozpoczęły dewastację. Po wojnie w pałacu mieścił się dom dziecka, a następnie mieszkania dla żołnierzy radzieckich. W latach siedemdziesiątych pałac został zniszczony, a potem podpalony. Ruiny przekazano w roku 1990 Diecezji Opolskiej.
Odbudowano wieżę, odnowiono kaplicę, salę balową, oficynę i budynki gospodarcze. Odnowiono także park, który otacza zamek oraz oczyszczono i zagospodarowano staw przed zamkiem. W kompleksie ustanowiono Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Dzisiaj oprócz ośrodka konferencyjnego, mieści się tu centrum rehabilitacyjne, wypoczynkowe i turystyczne. Terapia jest oparta na wodach oligoceńskich, których bogate pokłady znajdują się w okolicy. Jest także restauracja i kawiarnia z domowym jedzeniem i wypiekami.
Dodatkową atrakcją jest wybudowana w parku dzwonnica. Powieszono w niej 9 dzwonów. W każdą sobotę i niedzielę, o 15:00, można posłuchać konceru w ich wykonaniu.