Rozwiń filtry Filtry

Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim

DODANO: 21 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Pałac w Kamieniu Śląskim należał do wielu rodów, ale to rodzina Odrowążów najmocniej zapisała się w jego historii. Pochodzili z niej błogosławieni Bronisława i Czesław oraz święty Jacek. Temu ostatniemu miejsce zawdzięcza status sanktuarium.

Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Początki pałacu sięgają XII wieku. Wtedy był najprawdopodobniej warownią. Przez lata jego w wygląd zmieniał się. W 1715 r. komnatę narodzin św. Jacka przebudowano na kaplicę, która stała się oficjalnym miejscem kultu. II wojna światowa nie zaszkodziła pałacowi. Dopiero wojska sowieckie, w 1945 r rozpoczęły dewastację. Po wojnie w pałacu mieścił się dom dziecka, a następnie mieszkania dla żołnierzy radzieckich. W latach siedemdziesiątych pałac został zniszczony, a potem podpalony. Ruiny przekazano w roku 1990 Diecezji Opolskiej.

 

 

Odbudowano wieżę, odnowiono kaplicę, salę balową, oficynę i budynki gospodarcze. Odnowiono także park, który otacza zamek oraz oczyszczono i zagospodarowano staw przed zamkiem. W kompleksie ustanowiono Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Dzisiaj oprócz ośrodka konferencyjnego, mieści się tu centrum rehabilitacyjne, wypoczynkowe i turystyczne. Terapia jest oparta na wodach oligoceńskich, których bogate pokłady znajdują się w okolicy. Jest także restauracja i kawiarnia z domowym jedzeniem i wypiekami.

 

 

Dodatkową atrakcją jest wybudowana w parku dzwonnica. Powieszono w niej 9 dzwonów. W każdą sobotę i niedzielę, o 15:00, można posłuchać konceru w ich wykonaniu.

 

 

Ocena:
KATEGORIA:Obiekty sakralne
REGION:Centralny - powiat krapkowicki
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 4 zł, dzieci: 4 zł (rok: 2015)
OTWARTE:Osoby indywidualne mogą zwiedzać sanktuarium od kwietnia do końca września, od poniedziałku do piątku o godzinie 11:00 i 14:00, a w soboty i niedziele o godzinie 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00
Adres:Parkowa 1a, 47-325 Kamień Śląski
Telefon:77 46-71-120
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam