Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

„Poszła Karolinka do Gogolina” i tam już została. W centrum miasteczka możemy zobaczyć chyba jedyny w Europie, pomnik poświęconybohaterom pieśni ludowej. Karolince towarzyszy oczywiście Karlik.
Pieśń najbardziej znana jest na Śląsku, chociaż śpiewają ją także w Małopolsce i na Morawach.Przyjmuje się, że opowiada historię dziewczyny Karolinki, która poszła do śląskiego Gogolina. Śpiewa się ją więc na gogolińskiej ziemi przy różnych okazjach. Niektóre wersje tej piosenki wymieniają zamiast Gogolina czeski Bogumin. Istnieje kilka wariantów tekstu związanych z powiatami gliwickim, rybnickim, lublinieckim i oleskim. Do rozsławienia "Karolinki" przyczynił się zespół "Śląsk", śpiewając ją na kilku kontynentach.
Władze Gogolina postanowiły uhonorować bohaterów piosenki i w 1967 roku stanął w centrum miasta pomnik Karolinki i Karliczka. Jego twórcą jest opolski rzeźbiarz Tadeusz Wencel. Pomnik można oglądać przejeżdżając przez miasteczko samochodem i pociągiem.
Historycznym wydarzeniem było zagranie melodii "Karolinki" podczas otwarcia Olimpiady w Sydney w roku 2000.
Pomnik stoi w obok Gminnego Centrum Kultury. Nieopodal umieszczono kamień z tekstem pierwszej zwrotki piosenki. Naprzeciwko Karolinki i Karlika znajduje się gigantyczna filiżanka malowana w opolskie wzory ludowe. Warto zajrzeć za budynek GCK-u. Jest tam niewielki, ale ładny park z kaskadową fontanną.