Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Bazylika Mniejsza św. Anny Samotrzeciej ściąga co roku rzesze pielgrzymów i turystów. Znajdująca się w niej figura słynie cudami.
Pierwszą kaplicę wybudowano na Górze św. Anny około 1420 roku i poświęcona była świętemu Jerzemu. Około 1480 powstał kościół św. Anny. Z tego samego okresu pochodzi cudowna figura umieszczona nad ołtarzem głównym. Z okazji jubileuszu 500-lecia annogórskiego sanktuarium w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, urządzono kaplicę wotywną ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej, a kościół uzyskał status Bazyliki Mniejszej.
W XVII wieku na Górę Chełmską – Bo tak brzmi druga nazwa zaniesienia - przybyli franciszkanie. Wybudowali klasztor i do dzisiaj opiekują się sanktuarium. Przy klasztorze znajduje się muzeum, które gromadzi eksponaty z krajów misyjnych.
Do miejsca pielgrzymkowego należy także Grota Lurdzka. Powstała w latach 1912-14. Odbywają się w niej większe uroczystości religijne.
Interesujący jest także zespół kaplic kalwaryjskich. „Rozrzucone” są w parku obok Bazyliki. Pochodzą z XVIII wieku. Do dziś zachowało się 35 kaplic i 2 kościoły. Każdego roku odbywają się przy nich obchody kalwaryjskie.
Na górze św. Anny można zobaczyć także ołtarz papieski. Upamiętnia spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1983 r.