Rozwiń filtry Filtry

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy

DODANO: 5 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Zamek w Olsztynie jest jedną z warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Pochodzi z XVI w. i służył obronie pogranicza śląsko-małopolskiego. Warownia było niszczona podczas kolejnych wojen. Ostateczny cios zadały jej wojska szwedzkie podczas „potopu”.

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Gotycka baszta pochodzi z XIII w. Ma wysokość 35 m. W dolnej części jest okrągła, w górnej ośmiokątna. Wzniesiono ją z kamienia, ale później nadbudowano cegłami. Służyła jako więzienie. Cały zamek otoczony był murem obronnym.

 

 

Do ruiny przyczyniło się także kruszenie wapiennych skał, na których zamek był zbudowany. Część materiałów wykorzystano do budowy kościoła w Olsztynie. Do dziś zachowała się wieża i fragmenty murów. Po renowacji platformy widokowej, z zamkowej wieży Sołtysiej można podziwiać okolicę. Służy do tego specjalna luneta. 

 

 

Warownia w Olsztynie zaliczana jest do zamków jaskiniowych ze względu na wapienne ostańce oraz krasowe groty, które włączono do jej konstrukcji. Według legendy zamek posiada podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki.

 

 

W ciemne noce, w zamku pojawia się ponoć tajemnicza zjawa. Mówi się, ze to duch Maćka Borkowica - wojewody poznańskiego, przeciwnika króla Kazimierza Wielkiego. Za spiskowanie przeciwko monarsze został on najpierw wygnany z kraju, a kiedy powrócił, skazany na śmierć głodową w lochach pod główną wieżą zamku olsztyńskiego. Więźniowi dawano codziennie dzban wody i wiązkę siana. Maćko zmarł ponoć po 40 dniach, przeklinając i złorzecząc królowi.

 

 

Inna legenda mówi o płaczu dziecka który można usłyszeć w wietrzne wieczory koło zamku. To podanie ma korzenie historyczne. Podczas oblężenia zamku przez Maksymiliana Habsburga pochwycony został syn burgrabi Olsztyńskiego - Kacpra Karlińskiego. Podczas ataku na zamek, dziecko umieszczono w pierwszej linii. Burgrabia przyrzekł bronić zamku do upadłego toteż pierwszy podpalił lont armatni. Warownię broniono, ale wśród poległych znaleziono ciało jego dziecka. Jako pokutę, do śmierci Karliński modlił się w celi na Jasnej Górze.

 

 

Jest także legenda związana z zamkiem, kiedy ten był już w ruinie. Pewien ubogi chłopiec pasł krowy w pobliżu. Źli koledzy wrzucili mu czapkę do lochu zamkowego. Chłopiec zszedł do podziemi, gdzie spotkał czarnego psa pilnującego ukrytych skarbów. Ten przemówił do niego ludzkim głosem i napełnił jego czapkę kosztownościami. Gdy chłopak wrócił ze skarbami, koledzy także ich zapragnęli. Jeden z nich wrzucił czapkę do lochu i sam zszedł po nią. Nigdy jednak nie powrócił, a jego duch jest czasem widziany w pobliżu lochu.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Częstochowski - powiat częstochowski ziemski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 3 zł (rok: 2014)
Adres:Zamkowa, 42-256 Olsztyn
Telefon:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam