Rozwiń filtry Filtry

Rezerwat Sokole Góry

DODANO: 20 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Przepiękne lasy, ciekawe skały i jaskinie, to najkrótsza charakterystyka rezerwatu Sokole Góry. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Olsztyna. Jego nazwa pochodzi od sokołów i puchaczy, które miały ponoć na okolicznych wzgórzach liczne gniazda.

Rezerwat Sokole Góry
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Rezerwat położony jest na wzgórzach wapiennych. Najwyższe zwane Górą Pustelnicą wznosi się na około 400m n.p.m. Pozostałe góry to Puchacz, Donica, Karzełek, Knieja, Jodłowa, Setki. W sumie 9 kopulastych wzniesień i skalistych masywów. Znajdują się tu bogate formy krasowe. Część z nich pod ziemią w jaskiniach: Olsztyńskiej, Koralowej, Wszystkich Świętych, Komarowej, Maurycego, Pod Sokolą Górą. Największa z nich, Studnisko ma 78 metrów głębokości. W jaskiniach żyją niespotykane w innych rejonach Polski nietoperze, pajęczaki i chrząszcze.

 

 

Na Górze Sokola, zwanej także Sokolicą znajduje się punkt widokowy na zamek w Olsztynie. W Górze Pustelnica znajdują się wejścia do jaskiń: Koralowej, Olsztyńskiej, Wszystkich Świętych oraz Awenu Zygmunta. Na Pustelnicy, według ludowych wierzeń, odbywają się biegi szatanów. Towarzyszy temu ogromny szum i hałas.

 

 

U podnóża Sokolich Gór rośnie bór sosnowy, a wyżej las bukowy. Spotkać tu można także ciekawe, mniejsze rośliny np.: storczyki, czosnek skalny, pięciornik pagórkowaty, buławniki i konwalie. Zdarzają się tu także padalce i gniewosze plamiste.

 

 

Przez rezerwat przebiega kilka pieszych szlaków turystycznych: główny, czerwony Orlich Gniazd, czarny Barbary Rychlik i zielony Walk 7 Dywizji Piechoty. W sąsiedztwie poprowadzono trasy rowerowe: niebieską Kacpra Karlińskiego, zieloną Wokół Olsztyna i czarną Olsztyńską oraz szlak konny ze Stajni Biały Borek w Biskupicach.

 

 

Przez rezerwat prowadzi również żółta ścieżka dydaktyczna. Można na niej zobaczyć min. interesujące formy skalne: Skałę Pielgrzym, schronisko w Amfiteatrze, studnię w Amfiteatrze.

 

Ocena:
KATEGORIA:Parki/rezerwaty
REGION:Częstochowski - powiat częstochowski ziemski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2014)
Adres:Sokole Góry, 42-256 Olsztyn
Telefon:
Email:
WWW:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam