Rozwiń filtry Filtry

Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

DODANO: 2 marca 2016
AUTOR: Redaktor

Biały dworek w Złotym Potoku, z szerokim gankiem wspartym na kolumnach toskańskich, budzi sielskie skojarzenia. Od 2008 roku mieści się w nim Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego, jednego z trzech naszych wieszczów narodowych epoki romantyzmu.

Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Nieruchomość w 1851 roku kupił generał Wincenty Krasiński, ojciec poety. Zygmunt gościł w Złotym Potoku rok później, a następnie w 1857 roku. Razem z żoną i dziećmi wędrował po okolicy. Niektóre z tutejszych stawów, skał i źródeł zawdzięczają swoje nazwy właśnie poecie. Niestety pobyt na Jurze przerwała śmierć najmłodszej z córek wieszcza.

 

 

Po drugiej wojnie światowej, w dworku mieszkali nauczyciele pobliskiego Technikum Rolniczego, a w 1985 roku powstało Muzeum Biograficzne im. Zygmunta Krasińskiego. Po przejęciu obiektu przez gminę Janów, utworzono obecną placówkę. Można w niej zobaczyć przedmioty osobistego użytku poety, meble, obrazy i pianino, które dla przyjaciółki artystów, Delfiny Potockiej, wybrał sam Fryderyk Chopin. Przed dworkiem znajduje się staw, któremu Krasiński nadał nazwę "Irydion".

 

 

Obok dworku znajduje się jeszcze jedna zabytkowa budowla. Jest nią pałac Raczyńskich. Monumentalna, piękna bryła robi wrażenie. Niestety, ze względu na zły stan techniczny, nie można jej zwiedzać w środku.

 

 

Dworek i pałac znajdują się w przepięknym parku pałacowym. To czterdziestohektarowy zieleniec w stylu angielskim. Przez jego środek przepływa rzeka Wiercica. Stare drzewa i staw, któremu Krasiński nadał nazwę "Irydion"nadają parkowi romantyczny charakter.

Ocena:
KATEGORIA:Zwiedzanie
REGION:Częstochowski - powiat częstochowski ziemski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 4 zł, dzieci: 2 zł (rok: 2016)
OTWARTE:Dworek można zwiedzać od 1 marca do 31 października, w tygodniu od 9:00 do 17:00, w weekendy od 10:00 do 18:00, a od 1 listopada do końca lutego, w tygodniu od 8:00 do 16:00, a w weekendy od 11:00 do 15:00
Adres:Kościuszki 11, 42-253 Złoty Potok
Telefon:34 329 11 62
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam