Rozwiń filtry Filtry

Bacówka w Koniakowie

DODANO: 16 kwietnia 2013
AUTOR: Redaktor

Bundz, bryndza, oscypki, sery wołoskie, korbacze to nazwy owczych serów wyrabianych przez górali. A jak powstają można zobaczyć w Bacówce Piotra Kohuta. Tuż obok znajduje się Centrum Pasterskie, w którym znalazła się zagroda edukacyjna oraz wystawa sprzętów pasterskich.

Bacówka w Koniakowie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Gospodarz w Bacówce, kiedy ma czas, ze swadą opowiada o wypasaniu owiec, a co ambitniejsi turyści mogą wziąć udział w warsztatach produkcji sera. Bacówka otwarta jest w miesiącach, w których owce są na halach, czyli od kwietnia do października.

 

 

Centrum pasterskie czynne jest przez cały rok. W zagrodzie przyjrzeć się można owcom i kozom. To naturalne, górskie kosiarki. Na piętrze zgromadzono drewniane sprzęty pasterskie. Tutaj znajdują się także zrobione z owczej wełny poduszki, dekoracje i pamiątki. Gospodarze zapraszają na prelekcje z degustacją serów, pokazy wyrobu bundzu oraz warsztaty edukacyjne związane z rękodziełem ludowym i przeróbką wełny. Przygotowano także interaktywną ścieżkę edukacyjną obróbki wełny na starodawnych i nowoczesnych sprzętach. Chętni mogą wykonać własnoręcznie pamiątki z gór.

 

 

Do Bacówki i Centrum warto wybrać się również ze względu na krajobraz. Stąd rozciąga się wspaniały widok na Ochodzitą, Tyniok i Baranią Górę oraz polsko-czesko-słowackie pogranicze.

 

Ocena:
KATEGORIA:Regionalne
REGION:Bielski - powiat cieszyński
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2013)
OTWARTE:Centrum Pasterskie czynne codziennie, od maja do września, od 9:00 do 19:00, a od października do kwietnia, od 10:00 do 18:00
Adres:Szańce 33, 43-474 Koniaków
Telefon:602 128 388, 033 855 70 78
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam