Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu

DODANO: 25 sierpnia 2017
AUTOR: Redaktor

Jakim cudem na Podbeskidziu powstało muzeum morskich zwierząt?! Dzięki absolwentowi jaworzańskiej podstawówki. Bosman Erwin Pasterny, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku podarował jej pierwsze zbiory.

Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Pasterny był marynarzem. Jego pasją było łowienie i preparowanie morskich zwierząt. Z biegiem lat, do pierwszego przywiezionego rekina i kilku egzotycznych muszli, dołączyły: płaszczki, kraby, ryby-piły, rozgwiazdy, węże morskie i lądowe, koralowce, jeżowce i inni przedstawiciele morskiej fauny. Przy szkole powstało muzeum, a przewodnikami byli uczniowie.

 

 

W 2014 roku zbiory przenieniono do nowoczesnego budynku, Znajduje się w nim multimedialna sala, w której można poczuć klimat egzotycznych mórz. Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu o rafie koralowej. Goście oglądają go siedząc w wielkiej łodzi. Wzdłuż ścian znajdują się gabloty z temetycznie ułożonymi eksponatami. Jedną z nich poświęcono niedocenianej faunie Bałtyku. W sali umieszczono dwa wielkie, podświetlone akwaria. Wieczorem znakomicie je widać z zewnątrz, przez ogromne okna budynku. Przechodząc wśród nadymek, najeżek, rekinów, płaszczek, krabów, węży i muszli, dociera się do zakątka plażowego, w którym można odpocząć w zabytkowym, plażowym koszu. Przyciemnone światła i płynące z głośników odgłosy morza, pozwalają poczuć klimat dalekich oceanów.

 

 

W budynku muzeum znajduje się także druga sala, służąca projekcjom filmów, spotkaniom i prelekcjom. Tu także ustawiono dwa akwaria, w których pływają ślimaki, raki oraz żyjące w Polsce piranie. Jak mówi opiekun muzeum, na 99% są roślinożerne, ale nikt nie odważył się sprawdzić, czy jest tak naprawdę.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bielski - powiat bielski ziemski
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 4 zł (rok: 2017)
OTWARTE:Muzeum jest czynne od wtorku do piątku od 9:00 do15:00, a w soboty i niedziele od 13:00 do18:00
Adres:Wapienicka 10, 43-384 Jaworze
Telefon:3) 817 22 17, +48 509 581 841
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Podróże kształcą. Nie tylko te egzotyczne.
29 sierpnia 2017

Zdziwienie powinno być permanentnym stanem mojego umysłu. Nie dosyć, że na Podbeskidziu jest muzeum morskich zwierząt, to na dodatek ekspozycja jest świetnie i atrakcyjnie przedstawiona.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam