Rozwiń filtry Filtry

Zamek w Siewierzu

DODANO: 9 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Trwała ruina – tak fachowo określa się stan siewierskiego zamku. To jedno z najlepiej zachowanych Orlich Gniazd. Z dawnego wyglądu zachowały się mury obronne, wieża bramna i barbakan.

Zamek w Siewierzu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Początki zamku sięgają najprawdopodobniej XII wieku. Jednak dopiero 200 lat później rozpoczęła się budowa murowanej obronnej budowli w stylu gotyckim. Warownia leży na sztucznej wyspie. Opływały ją wody Czarnej Przemszy tworząc jezioro, które utrudniało zdobycie zamku.

 

 

W XV wieku panem na Siewierzu został biskup krakowski, Zbigniew Oleśnicki. Wtedy rozpoczęło przebudowę, aby uzyskać renesansową rezydencję. Taki wygląd ruiny mają do dziś.

 

 

Od XIX wieku siewierski zamek tracił na znaczeniu i niszczał. W ostatnich latach prowadzono prace remontowo-konserwatorskie. Wybudowano platformę widokową i schody w wieży bramnej, zrekonstruowano działający drewniany most zwodzony wraz z kładką dla pieszych, wybrukowano dziedziniec zabezpieczając jego oryginalne fragmenty, odbudowano i zabezpieczono części murów. Zamek służy mieszkańcom Siewierza jako miejsce rozrywkowo-rekreacyjne. Wewnątrz znajduje się scena, a w piwnicach wystawa archeologiczna.

 

 

Na Zamku i okolicznych, zielonych terenach organizowane są różne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Rozbudowywana jest również baza sportowo-rekreacyjna.

 

 

Zamek jest udostępniany turystom. Zwiedzanie odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu / Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. Ponoć dla zorganizowanych grup uruchamiana jest największa atrakcja, zwodzony most. Obecnie, na zamku trwają prace renowacyjne.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Sosnowiecki - powiat będziński
WIEK:Dowolny
POGODA:Tylko dobra pogoda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2014)
OTWARTE:Zamek można zwiedzać od maja do września, od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 15:00, w weekend od 10:00 do 18:00, a w czasie wakacji od 10:00 do 20:00
Adres:Tadeusza Kościuszki, 42-470 Siewierz
Telefon:32 67 42 461, 782 480 977
Email:
WWW:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Jedno z najładniejszych Orlich Gniazd. Nawet zrujnowany robi wrażenie
1 czerwca 2016

Dziwnie zwiedza się zamek, który jest historyczną ruiną, a w tle trwają prace budowlane. Niemniej chciałabym zobaczyć go w pełnej krasie.

Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
DOMINIAK
energylandiaEL
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam