Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Będziński zamek pochodzi z XIV w. Położony jest na wysokiej skarpie, na lewym brzegu Czarnej Przemszy. To przykład średniowiecznego budownictwa obronnego. Wraz z innymi warowniami strzegł zachodniej granicy Polski przed najazdami ze Śląska i Czech.
Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych szlaków handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek zbudowano z kamienia. Jego surowa, masywna sylwetka z dwiema wieżami góruje nad okolicą. Obecny wygląd zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym z 1834 r. oraz odbudowie w latach 1952-56.
W zamku mieści się oddział Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dawnej broni białej, miotającej, palnej i uzbrojenia ochronnego. W gablotach zgromadzono głównie broń zachodnioeuropejską z XV-XIX wieku: arkebuzy, muszkiety, armatki, karabiny skałkowe, luksusowe strzelby myśliwskie i sportowe, a także pokaźną ekspozycję maleńkich pistolecików. Broń biała to XVI-wieczne masywne miecze dwusieczne, rapiery, pałasze i tasaki. Najcenniejszym obiektem jest wczesnośredniowieczny miecz polski znaleziony w 1949 na starym cmentarzysku w Grodźcu. Ekspozycję uzupełniają hełmy, tarcze, zbroje i kolczugi,. Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny hełm samurajski oraz dekoracyjna japońska strzelba lontowa.
Atrakcją muzeum jest także wieża, z której rozciąga się widok na okoliczne huty, kopalnie i blokowiska. W będzińskim zamku odbywają się spotkania plenerowe, turnieje rycerskie, targi staroci i organizowane przez Bractwo Kurkowe zabawy z bronią.