Rozwiń filtry Filtry

Zamek w Będzinie

DODANO: 5 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Będziński zamek pochodzi z XIV w. Położony jest na wysokiej skarpie, na lewym brzegu Czarnej Przemszy. To przykład średniowiecznego budownictwa obronnego. Wraz z innymi warowniami strzegł zachodniej granicy Polski przed najazdami ze Śląska i Czech.

Zamek w Będzinie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych szlaków handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek zbudowano z kamienia. Jego surowa, masywna sylwetka z dwiema wieżami góruje nad okolicą. Obecny wygląd zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym z 1834 r. oraz odbudowie w latach 1952-56.

 

 

W zamku mieści się oddział Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dawnej broni białej, miotającej, palnej i uzbrojenia ochronnego. W gablotach zgromadzono głównie broń zachodnioeuropejską z XV-XIX wieku: arkebuzy, muszkiety, armatki, karabiny skałkowe, luksusowe strzelby myśliwskie i sportowe, a także pokaźną ekspozycję maleńkich pistolecików. Broń biała to XVI-wieczne masywne miecze dwusieczne, rapiery, pałasze i tasaki. Najcenniejszym obiektem jest wczesnośredniowieczny miecz polski znaleziony w 1949 na starym cmentarzysku w Grodźcu. Ekspozycję uzupełniają hełmy, tarcze, zbroje i kolczugi,. Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny hełm samurajski oraz dekoracyjna japońska strzelba lontowa.

 

 

Atrakcją muzeum jest także wieża, z której rozciąga się widok na okoliczne huty, kopalnie i blokowiska. W będzińskim zamku odbywają się spotkania plenerowe, turnieje rycerskie, targi staroci i organizowane przez Bractwo Kurkowe zabawy z bronią.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Sosnowiecki - powiat będziński
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 6 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Zamek można zwiedzać we wtorek, czwartek i piątek od 8:00 do 16:00, a w środę, sobotę i niedzielę od 9:00 do 17:00
Adres:Zamkowa 1, 42-500 Będzin
Telefon:32 267 77 07
Email:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam