Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Budynek jest wzorowany na pałacach francuskich. Zbudowano go na początku XVIII wieku w stylu barokowo – klasycystycznym. Miał podkreślać pozycję i rangę rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim. Dzisiaj pełni rolę muzeum.
W pałacowych komnatach można oglądać wystawy stałe i czasowe. Pierwsza z nich poświęcona jest stylowym wnętrzom XVIII i XIX wieku. Prezentowane jest na niej wyposażenie reprezentacyjnego I piętra Pałacu Mieroszewskich. Są tu stylowe sekretery, komody i fotele, a także kominki, rzeźby, kobierce, makaty, dywany oraz przedmioty srebrne, porcelanowe i cynowe.
Kolejna wystawa to „Izba Zagłębiowska”. Prezentowane są na niej fotografie, rękodzieło oraz narzędzia i sprzęty charakterystyczne dla Zgłębia Dąbrowskiego. Wcześniejszą historię tych ziem można oglądać na wystawie „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”.
2 czerwca jest obchodzony w Będzinie jako Dzień Pamięci Profesora Jana Świderskiego. W Pałacu Mieroszewskich otwarto więc "Salę im. prof. Świderskiego". Na ekspozycji znalazła się kolekcja obrazów przekazanych przez żonę artysty, prof. Janinę Kraupe - Świderską.
Oprócz wnętrz, można także podziwiać otoczenie pałacu. Jest to rozległy podjazd prowadzący do głównego wejścia oraz park z kamiennymi rzeźbami Bachusa i Flory, a także ciekawymi okazami drzew. W czwartki pałac można zwiedzać bezpłatnie.