Rozwiń filtry Filtry

Pałac Mieroszewskich w Będzinie

DODANO: 12 lipca 2014
AUTOR: Redaktor

Budynek jest wzorowany na pałacach francuskich. Zbudowano go na początku XVIII wieku w stylu barokowo – klasycystycznym. Miał podkreślać pozycję i rangę rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim. Dzisiaj pełni rolę muzeum.

Pałac Mieroszewskich w Będzinie
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W pałacowych komnatach można oglądać wystawy stałe i czasowe. Pierwsza z nich poświęcona jest stylowym wnętrzom XVIII i XIX wieku. Prezentowane jest na niej wyposażenie reprezentacyjnego I piętra Pałacu Mieroszewskich. Są tu stylowe sekretery, komody i fotele, a także kominki, rzeźby, kobierce, makaty, dywany oraz przedmioty srebrne, porcelanowe i cynowe.

 

Kolejna wystawa to „Izba Zagłębiowska”. Prezentowane są na niej fotografie, rękodzieło oraz narzędzia i sprzęty charakterystyczne dla Zgłębia Dąbrowskiego. Wcześniejszą historię tych ziem można oglądać na wystawie „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”.

 

2 czerwca jest obchodzony w Będzinie jako Dzień Pamięci Profesora Jana Świderskiego. W Pałacu Mieroszewskich otwarto więc "Salę im. prof. Świderskiego". Na ekspozycji znalazła się kolekcja obrazów przekazanych przez żonę artysty, prof. Janinę Kraupe - Świderską.

 

Oprócz wnętrz, można także podziwiać otoczenie pałacu. Jest to rozległy podjazd prowadzący do głównego wejścia oraz park z kamiennymi rzeźbami Bachusa i Flory, a także ciekawymi okazami drzew. W czwartki pałac można zwiedzać bezpłatnie.

Ocena:
KATEGORIA:Zamki/pałace
REGION:Sosnowiecki - powiat będziński
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 6 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Pałac czynny codziennie oprócz poniedziałków. We wtorek, czwartek i piątek od 8:00 do 16:00, w środę, sobotę i niedzielę od 9:00 do 17:00, a w lipcu i sierpniu od 10:00 do 18:00
Adres:Gzichowska 15, 42-500 Będzin
Telefon:32 267 44 61
Email:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam