Rozwiń filtry Filtry

Wieża Piastowska w Opolu

DODANO: 3 czerwca 2014
AUTOR: Redaktor

Najsłynniejszy symbol miasta, Wieża Piastowska oferuje widok na Opole z wysokości 40 metrów. Wystarczy pokonać 160 wąskich, krętych schodów.

Wieża Piastowska w Opolu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Wieża jest pozostałością zamku piastowskiego, który 700 lat temu stanął w Opolu. Zwana jest Strażnicą na Pasiece, bo znajduje się na wyspie o tej nazwie. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce.

 

Sam zamek od połowy XVI w. zaczął popadać w ruinę. W dwudziestoleciu międzywojennym władze rejencji opolskiej uznały, że jest za drogi w utrzymaniu i postanowiły go zburzyć. Po protestach mieszkańców Opola oraz działaczy Związku Polaków w Niemczech, udało się ocalić wieżę zamkową. Przyłączono ją do gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

 

Obecnie wieża sięga 42 metrów wysokości. Szerokość murów dochodzi do 3 metrów. Pierwotnie do wieży wchodzono przez otwór na wysokości 9 m. Teraz wejście znajduje się na poziomie gruntu. Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Wokół zabytku przez wiele lat prowadzono wykopaliska archeologiczne. Znajdowano tu bowiem ślady osad słowiańskich z X i XI w. Przez jakiś czas można było je oglądać, obecnie są zakopane.

 

Podczas ostatniego remontu odnowiono czaszę wieży, oczyszczono i zabezpieczono elewację zewnętrzną. Zabytek zyskał nowoczesne instalacje: przeciwdymną, maty grzewcze na wszystkich poziomach i instalację przeciwoblodzeniową na tarasie widokowym. W piwnicy jest punkt obsługi turystów, a w nim salka multimedialna oraz toalety. Na każdym poziomie wieży odtwarzana jest multimedialna prezentacja.

 

Z Wieżą związana jest legenda o księżniczce Ofce. Kapryśnica odrzucała wszystkich konkurentów, którzy starali się o jej rękę. W końcu przyjęła oświadczyny księcia Jana Dobrego. W Noc Świętojańską, podczas spotkania na wieży, Ofka zerwała zaręczyny, a pierścień zaręczynowy, zrzuciła na zamkowy dziedziniec. Książę oburzony jej zachowaniem kazał zamurować dziewczynę w lochach wieży, gdzie dokonała żywota. Legenda głosi, że w każdą Noc Świętojańską, na szczycie wieży pojawia się duch Ofki i dokładnie o północy zrzuca na dół piękny pierścień.

Ocena:
KATEGORIA:Obiekty militarne
REGION:Centralny - Opole
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 6 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Wieża jest czynna w dni powszednie od 9:00 do 17:00, a w weekendy od 10:00 do 15:00.
Adres:Piastowska 14, 45-082 Opole
Telefon:77 441 50 20
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam