Rozwiń filtry Filtry

Skwer Artystów w Opolu

DODANO: 25 października 2017
AUTOR: Redaktor

Nie tylko w czasie festiwalu można spotkać w Opolu wybitne osobowości teatru i piosenki. Wystarczy wybrać się na Wzgórze Uniwersyteckie, aby zobaczyć Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, czy Starszych Panów. Na Skwerze Artystów stoją pomniki autorstwa opolskich rzeźbiarzy.

Skwer Artystów w Opolu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Miejsce jest niezwykle klimatyczne. To nawyższe wzgórze w obrębie opolskiego Starego Miasta. Znajduje się tu Kaplica św. Wojciecha, a od 1996 roku, w dawnym klasztorze dominikańskim, znalazło się Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. Tuż obok postał park, w którym umieszczono rzeźby.

 

 

Pierwsza stanęła w 2004 roku. Na krześle siedzi zamyślona Agnieszka Osiecka – poetka, tekściarka i autorka sztuk teatralnych. Z jej kolan spływają kartki z napisanymi wierszami. Obok stoi drugie krzesło, na którym można przysiąść i porozmawiać z poetką. Nieopodal, z rozwichrzonymi włosami i przewieszoną przez ramię torbą, stoi Jerzy Grotowski – wybitny polski reżyser teatralny, twórca Teatru 13 Rzędów. Obok, oparty o gitarę, w kapeluszu na głowie i haftowanej koszuli, przystanął Czesław Niemen.

 

 

Od 2010 roku na Skwerze Artystów znajduje się pomnik Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Starszych Panów przedstawiono we frakach, z cylindrami i laseczkami. Siedzą na ławce w kształcie wygiętej klawiatury fortepianowej. Niedaleko na własnej ławeczce rozparł się Marek Grechuta. Zaprasza przechodniów, aby się przysiedli. W paku można także spotkać Jonasza Koftę, poetę i tekściarza oraz Edmunda Osmańczyka, związanego z Opolem publicystę i politologa.

 

 

Skwer Artystów znajduje się na turystycznej Trasie Festiwalowej. Można nią odwiedzić miejsca szczególnie związane Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Jej symbolem są budki w kształcie Wieży Piastowskiej z ptaszkami-nawigatorami.

 

Ocena:
KATEGORIA:Pomniki/zabytki, Zamki/pałace
REGION:Centralny - Opole
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: Wstęp wolny, dzieci: Wstęp wolny (rok: 2017)
Adres:Pl. Kopernika 11, 45-040 Opole
Telefon:
Email:
WWW:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam