Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Nie tylko w czasie festiwalu można spotkać w Opolu wybitne osobowości teatru i piosenki. Wystarczy wybrać się na Wzgórze Uniwersyteckie, aby zobaczyć Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, czy Starszych Panów. Na Skwerze Artystów stoją pomniki autorstwa opolskich rzeźbiarzy.
Miejsce jest niezwykle klimatyczne. To nawyższe wzgórze w obrębie opolskiego Starego Miasta. Znajduje się tu Kaplica św. Wojciecha, a od 1996 roku, w dawnym klasztorze dominikańskim, znalazło się Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. Tuż obok postał park, w którym umieszczono rzeźby.
Pierwsza stanęła w 2004 roku. Na krześle siedzi zamyślona Agnieszka Osiecka – poetka, tekściarka i autorka sztuk teatralnych. Z jej kolan spływają kartki z napisanymi wierszami. Obok stoi drugie krzesło, na którym można przysiąść i porozmawiać z poetką. Nieopodal, z rozwichrzonymi włosami i przewieszoną przez ramię torbą, stoi Jerzy Grotowski – wybitny polski reżyser teatralny, twórca Teatru 13 Rzędów. Obok, oparty o gitarę, w kapeluszu na głowie i haftowanej koszuli, przystanął Czesław Niemen.
Od 2010 roku na Skwerze Artystów znajduje się pomnik Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Starszych Panów przedstawiono we frakach, z cylindrami i laseczkami. Siedzą na ławce w kształcie wygiętej klawiatury fortepianowej. Niedaleko na własnej ławeczce rozparł się Marek Grechuta. Zaprasza przechodniów, aby się przysiedli. W paku można także spotkać Jonasza Koftę, poetę i tekściarza oraz Edmunda Osmańczyka, związanego z Opolem publicystę i politologa.
Skwer Artystów znajduje się na turystycznej Trasie Festiwalowej. Można nią odwiedzić miejsca szczególnie związane Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Jej symbolem są budki w kształcie Wieży Piastowskiej z ptaszkami-nawigatorami.