Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

DODANO: 29 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

Wizyta w muzeum nie musi być nudna. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zatroszczyło się o atrakcje dla najmłodszych zwiedzających. Znajdują się one na wystawie historycznej "Opole. Gród - miasto - stolica regionu".

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W gablotach znajdują się eksponaty odkryte w trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych w grodzie na Ostrówku w Opolu. Obok znajdują się ekrany dotykowe, na których można palcem „odkryć” stanowisko wykopaliskowe. Zabytek zza szyby, można ułożyć z puzzli na monitorze. Przez szpary w specjalnej osłonie dzieci zaglądają do jaskini człowieka pierwotnego.

 

Tajemniczo wyglądają różne substancje w pudełkach oznaczonych kodem kreskowym. Obok znajduje się czytnik i ekran. Po sprawdzeniu okazuje się, że jest to min.: ruda, sól, ziarna zbóż.

 

Na wystawie prezentowana jest rekonstrukcja jednego z domów odkrytego w grodzie. Są w nim typowe sprzęty i przedmioty codziennego użytku: ławy, półki. drewniane łopaty, mątewki, drewniane talerze i czerpaki, naczynia gliniane, łopatki ,miotły, kijanki, łuczywa, rekonstrukcje naczyń klepkowych. Atrakcją wystawy jest trzynastometrowa, drewniana łódź z 4 wieku naszej ery.

 

Kolejna część ekspozycji została poświęcona czasom późnego średniowiecza. Na szczególną uwagę wśród eksponatów zasługują militaria: jelec miecza z XIV wieku, broń obuchowa, groty bełtów kuszy i łuku oraz elementy oporządzenia jeździeckiego. Dzieci, ale nie tylko, zainteresują fragmenty zbroi: hełmy, półpancerze i stalowe rękawice, które można przymierzyć i zrobić sobie w nich zdjęcie.

 

Wystawę kończą eksponaty powojenne, pokazujące życie w Opolu do końca lat 60-tych ubiegłego wieku. Prezentacja w Muzeum Śląska Opolskiego odbiega od standardowej nudnej ekspozycji, na której niczego nie można dotknąć. Interaktywny charakter zbiorów powoduje, że po wyjściu z muzeum, zostają wspomnienia i zdjęcia.

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Centralny - Opole
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 3 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00, w weekendy od 11:00 do 17:00.
Adres:św. Wojciecha 13, 45-023 Opole
Telefon:(77) 453 66 77, (77) 454 46 11
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam