Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Przez wiele lat Grzegorz Jezierski zbierał lampy rentgenowskie. Kiedy kolekcję zobaczył rektor Politechniki Opolskiej, uznał, że jej miejsce jest w powstającym właśnie muzeum. W ten sposób, obok pamiątek z początków uczelni, można zobaczyć imponującą ilość lamp i urządzeń związanych z wykorzystaniem promieni X.
Zbiory umieszczono na wyremontowanym poddaszu politechnicznego II kampusu. Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza to ogromna kolekcja rentgenowskich lamp i urządzeń wykorzystujących promienie X. Są tu lampy medyczne, przemysłowe, security, do dyfrakcji oraz fluorescencji rentgenowskiej. Obok zobaczyć można kompletne aparaty rentgenowskie oraz ich części, a także filtry, detektory, soczewki rentgenowskie, wzmacniacze obrazu, kamery i mnóstwo innych. Wystawę uzupełniają artystyczne fotografie wykonane promieniowaniem rentgenowskim.
Druga część wystawy poświęcona jest historii Politechniki Opolskiej od czasów Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej, poprzez Wyższą Szkołę Inżynierską w Opolu, do czasów współczesnych. W gablotach zobaczyć można dokumenty, fotografie, publikacje i okolicznościowe druki. Po uczelnianym wydawnictwie została zaledwie drewniana kaszta, w której umieszczane były matryce linotypowe, służące do druku. Osobną część stanowi wystawa poświęcona Studenckiemu Studiu Radiowemu "Emiter". Znalazły się tu: konsoleta radiowa, magnetofony do montażu dźwięku oraz spory zbiór taśm magnetofonowych ORWO, z audycjami tworzonymi przez studentów.
Jak zapowiada kustorz muzeum, Grzegorz Jezierski, to dopiero zalążek wystawy poświęconej historii politechniki. W przygotowaniu są kolejne działy, w kótrych staną, min., zabytkowe urządzenia laboratoryjne.