Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Niewielkie, dwupokojowe mieszkania w tej kamienicy przez lata wynajmowano lokatorom. Zaniedbany budynek przekazano Muzeum Śląska Opolskiego. Teraz można w nim oglądać, jak mieszkali Opolanie sto lub pięćdziesiąt lat temu.
Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu, wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkń pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na klatce schodowej.
Z biegiem lat, dom niszczał, ale władze miasta, ze względu na przepiękne, zachowane urządzenia i klatkę schodową, postanowiły zabytek ochronić. Jego właścicielem stało się Muzeum. Kamienicę wyremontowano, a dzięki zakupom oraz darom od mieszkańców Opola, wyposażono 5 mieszkań. Można w nich zobaczyć zobaczyć meble i przedmioty, jakich Opolanie używali w latach 1890–1965. Są także pokazane różne sposoby ogrzewania pokoi: piece kaflowe i piecyki żeliwne.
W każdej kuchni znajduje się okno balkonowe. Wychodzą one na klatkę schodową, dzięki czemu pomieszczenie było lepiej doświetlone. Sufit nad schodami jest bowiem szklany. W każdym mieszkaniu była także niewielka spiżarka. W XIX-wiecznych domach toalety oraz ujęcia wody znajdowały się na klatce schodowej. Układ ten został zachowany. Na półpiętrze zaprojektowano dwie toalety, które kiedyś służyły wszystkim mieszkańcom domu. Na każdym piętrze, w specjalnej wnęce znajduje się oryginalny zlew z kranem. Na strychu zgromadzono kolekcję dawnych sprzętów do prania i suszenia.