Rozwiń filtry Filtry

Walcownia w Katowicach-Szopienicach

DODANO: 22 marca 2017
AUTOR: Redaktor

Najpierw do 50-tonowego pieca topielnego trafiał surowy cynk. Z roztopionego metalu odlewano płyty, które walcowano, a następnie cięto na odpowiednie arkusze i wysyłano w świat. Sto lat istniała Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach. Teraz można ją zwiedzać jako Muzeum Hutnictwa Cynku.

Walcownia w Katowicach-Szopienicach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Walcownię uruchomiono w 1904 roku. Do 2004 produkowano tutaj blachy cynkowe. W budynku dawnej walcowni zachowały się maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji. Opatrzone tablicami informacyjnymi pozwalają wyobrazić sobie jak przebiegał cały proces. Najpierw są trzy piece topielne i karuzela odlewnicza. Obok dwóch walcarek wstępnych stoi piec grzewczy do płyt. Następnie widać sześć walcarek wykończających i cztery maszyny parowe oraz nożyce do obcinania gotowej blachy.

 

 

Muzeum zajmuje jedną z hal dawnej walcowni. W drugiej znajdują się inne, ciekawe wystawy. Jedna z nich obejmuje kolekcję 19 zabytkowych motocykli legendarnych marek, głównie Harley-Davidson i Indian. Pojazdy są odrestaurowane, a prawdziwą perłą jest motocykl firmy Peugot z1904 roku.

 

 

Kolejna wystawa nosi nazwę "Historia napędów". Zgromadzono na niej silniki spalinowe ze zbiorów holenderskiego kolekcjonera Jacoba Peppinga. To 120 silników spalinowych wyprodukowanych od 1902 roku do lat 70. XX wieku. Okazjonalnie organizowane są pokazy działających maszyn.

 

 

Unikatowa jest także wystawa walców drogowych. To maszyny wyprodukowane na początku ubiegłego wieku. Jeden w firmie Kemna, w Breslau, drugi – parowy w firmie Ruthermaer. Oba walce są sprawne i czasami uruchamiane.

 

 

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach-Szopienicach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Oficjalny ares obiektu to ulica 11 Listopada 50, ale wjazd znajduje się od ulicy Roździeńskiej 25. We wtorek obiekt można zwiedzać bezpłatnie.

 

Ocena:
KATEGORIA:Zabytki techniki
REGION:Katowicki - Katowice
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 15 zł, dzieci: 13 zł (rok: 2017)
OTWARTE:Walcownie można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00
Adres:11 Listopada 50, 40-387 Katowice
Telefon:727 600 186
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam