Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Osiedle Nikiszowiec jest jednym z dwóch, które pozwalają poczuć klimat górniczego miasta z początku XX w. Jego charakter jest jednak odmienny od sielskiego Giszowca.
Oba osiedla powstały w tym samym czasie i miały ten sam cel: zapewnić wygodne życie pracownikom okolicznych kopalni, hut i innych zakładów przemysłowych. Powstały więc trójkondygnacyjne bloki, połączone nadwieszkami nad ulicami wewnętrznymi, w typowo miejskim stylu. Budynki stanowiły czworoboki, a na wewnętrznych dziedzińcach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i piece chlebowe, tzw.: piekarnioki.
Ponadto dzielnicę zaopatrzono w pełną infrastrukturę, czyli szkoły, sklepy, łaźnie, hotel robotniczy, pralnię, posterunek żandarmerii z aresztem dla jednego więźnia i aptekę. Była restauracja i sala widowiskowa. Zaprojektowano także plac zieleni z brodzikami, place gier i zabaw dla dzieci, oraz kościół katolicki dla mieszkańców Giszowca, Nikiszowca i Janowa. Miało tu zamieszkać 1200 rodzin. Zwiedzając Nikiszowiec można zajrzeć do jednego z najstarszych zakładów fotograficznych. Powstał w 1919 roku.
W 20011 roku, Nikiszowiec został Pomnikiem Historii.