Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Nowe budynki na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, stały się częścią Strefy Kultury. Podświetlone nocą szklane bryły robią niezwykłe wrażenie.
Początki muzeum sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Powołane wtedy Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej miało gromadzić pamiątki kultury materialnej i duchowej. Niestety instytucja została zamknięta podczas drugiej wojny światowej, a budynek, w którym się mieściła rozebrano.
Kolejny rozdział historii Muzeum Śląskiego zaczyna się dopiero w 1984 roku. Do placówki powróciła część przedwojennych zbiorów, w tym cenna kolekcja obrazów polskiego malarstwa dawnego. Dzisiaj można ją oglądać w Galerii sztuki polskiej 1800-1945. Są tu płótna Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
W zbiorach muzeum znajdują się tysiące eksponatów z różnych dziedzin sztuki, archeologii, etnografii, historii, fotografii i plastyki nieprofesjonalnej. Wystawy znajdują się w głębokiej na trzy kondygnacje części podziemnej. Zbudowane na powierzchni szklane konstrukcje pozwalają na oglądanie ich w świetle dziennym.
Zwiedzając muzeum obejrzymy min. galerie: sztuki polskiej po 1945 roku, plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej,oraz wystawy: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości oraz ekspozycje czasowe. W odnowionych budynkach pokopalnianych znalazły się Centrum Scenografii Polskiej i restauracje. Wieża szybu wyciągowego jest obecnie wieżą widokową.
W muzeum jest stała trasa do zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.
Wtorki wejście za darmo.