Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Śląskie w Katowicach

DODANO: 21 października 2015
AUTOR: Redaktor

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Nowe budynki na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, stały się częścią Strefy Kultury. Podświetlone nocą szklane bryły robią niezwykłe wrażenie.

Muzeum Śląskie w Katowicach
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Początki muzeum sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Powołane wtedy Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej miało gromadzić pamiątki kultury materialnej i duchowej. Niestety instytucja została zamknięta podczas drugiej wojny światowej, a budynek, w którym się mieściła rozebrano.

 

 

Kolejny rozdział historii Muzeum Śląskiego zaczyna się dopiero w 1984 roku. Do placówki powróciła część przedwojennych zbiorów, w tym cenna kolekcja obrazów polskiego malarstwa dawnego. Dzisiaj można ją oglądać w Galerii sztuki polskiej 1800-1945. Są tu płótna Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

W zbiorach muzeum znajdują się tysiące eksponatów z różnych dziedzin sztuki, archeologii, etnografii, historii, fotografii i plastyki nieprofesjonalnej. Wystawy znajdują się w głębokiej na trzy kondygnacje części podziemnej. Zbudowane na powierzchni szklane konstrukcje pozwalają na oglądanie ich w świetle dziennym.

 

 

Zwiedzając muzeum obejrzymy min. galerie: sztuki polskiej po 1945 roku, plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej,oraz wystawy: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości oraz ekspozycje czasowe. W odnowionych budynkach pokopalnianych znalazły się Centrum Scenografii Polskiej i restauracje. Wieża szybu wyciągowego jest obecnie wieżą widokową.

 

 

W muzeum jest stała trasa do zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Katowicki - Katowice
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 24 zł, dzieci: 16 zł (rok: 2015)
OTWARTE:Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 20:00
Adres:T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
Telefon:32 213 08 11
Email:
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
GosiaK
30 listopada 2015, 22:03
Chodząc po muzeum można odbijać bilet na specjalnych czytnikach, w domu wejść na stronę, wpisać nr. biletu i oglądać trasę swojego zwiedzania.
Wtorki wejście za darmo.
GosiaK
30 listopada 2015, 21:59
Bardzo ciekawa i to zarówno w treści jak formie jest wystawa "Historia Górnego Śląska". Rewelacja. Po zwiedzaniu można zrobić zakupy w sklepie muzealnym. Jest dużo dobrej literatury oraz muzyki. Wszystko związane z regionem. Książki Szczepana Twardocha, koncerty zarejestrowane w NOSPR. Warto również zjeść w restauracji na terenie muzeum pierogi z krupniokiem a na koniec popić lemoniadą produkowaną w Katowicach.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam