Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

W Muzeum Śląskim, do końca lipca mieszkać będą pszczoły. W miejskiej pasiece będą się odbywać warsztaty poświęcone życiu owadów, ich roli w ekosystemie oraz opiece nad pszczołami.
Pszczoły zapylają rośliny, które stanowią 75 procent naszego pożywienia. W naszym interesie jest więc dbanie o te owady. Kiedy wyginą, los ludzkości stanie pod znakiem zapytania.
Na terenie północnym Muzeum Śląskiego umieszczono cztery ule, w których mieszka około 50 000 pszczół. Pracować będą w promieniu dwóch kilometrów, znacznie wpływając na wzrost zapylenia roślin. W tym czasie muzealnicy zapraszają na warsztaty "Tajemnice pszczelego ula".
Zajęcia odbywać się będą przy otwartych ulach. Uczestnicy będą brać udział w typowych pracach pszczelarskich. Będzie można zajrzeć do ula i dowiedzieć się, jak powstaje miód. Omówiony zostanie proces zapylania roślin, zasady bezpieczeństwa i sprzęt pszczelarski. Warsztatowicze dowiedzą się gdzie są: nakrop, miód, poszyty miód, pyłek, pierzga oraz jaja, larwy, poczwarek, trutnie, robotnice i matki. Wszyscy proszeni są o przyniesienie bluz z długim rękawem i długich spodni. Organizator zapewnia kapelusze i ewentualnie bluzy pszczelarskie dla zapominalskich.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi odbędą się w niedziele, 8 i 22 lipca, o godzinie 11:00 i 12:30. Bilety dla dziecka i opiekuna kosztują 24 złote.