Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

"To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać" i dlatego w dawnym szybie kopalnianym powstała jedna z największych w Polsce galeria sztuki. Swoje prace wystawiają w niej młodzi plastycy, ale goszczą tu także muzycy, miłośnicy teatru i fotografii.
Galerię stworzono w budynkach dawnego przedsiębiorstwa górniczego. Były tu dwa kopalniane szyby, sortownia, łaźnia oraz cechownia i właśnie w dwóch ostatnich pomieszczeniach mieści się galeria. Kiedyś budynki należały do Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek". Nieprzypadkowo sąsiadują z nią dwa zabytkowe osiedla: Giszowiec i Nikiszowiec. Zamieszkiwali je górnicy zatrudnieni w kopalni.
Poczatki zakładu górniczego w Katowicach-Janowie sięgają XIX wieku. Większość obiektów Szybu Wilson oraz osiedla patronackie zaprojektowali na początku XX wieku Emil i Georg Zillmannowie. Nazwa została nadana w połowie lat trzydziestych, na cześć przezydenta Stanów Zjednoczonych. Historia kopalni kończy się w 1995 roku.
W 1998 jej nowy rodział rozpoczęli Monika Paca i Johann Bros tworząc tzw. Małą Galerię. Później powstała Średnia i Duża Galeria i w takim kształcie obiekt funkcjonuje do dziś. Szyb Wilson to największa w Polsce prywatna galeria. Znajduje się tu unikalna kolekcja sztuki współczesnej. Oglądać można prace Karola Wieczorka, Andrzeja Urbanowicza, Marka Kamieńskiego, Lecha Kołodziejczyka, Andrzeja Tobisa, Grupy Eco-Industri-Art, Erwina Sówki i starej Grupy Janowskiej. To także miejsce koncertów, przedstawień, festiwali i konferencji.
Galeria Szyb Wilson znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.