Rozwiń filtry Filtry

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

DODANO: 18 października 2016
AUTOR: Redaktor

Wielbiciele geologii oraz militariów będą niezwykle zadowoleni z wizyty w Sztygarce. Pierwsze zbiory kamieni  zaczęto bowiem gromadzić jeszcze w XIX wieku, za czasów Szkoły Górniczej i Hutniczej, a wolontariusze postarali się o stworzenie Parku Militarno-Historycznego. Jednak głównym zadaniem muzeum jest ochrona dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej.

 

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Mieścił się w nim Zarząd Zachodniego Okręgu Górniczego, a później Szkoła Górnicza i Hutnicza zwana potocznie „Sztygarką”. Placówką muzealną został w 1997 roku.

 

 

Zwiedzając Sztygarkę można dowiedzieć się, że w Dabrowie Górniczej rozpoczęła się polska metalurgia srebra i ołowiu. Jest zrekonstruowany piec hutniczy, półprodukty oraz placki, w jakie formowano metel po wytopie. Zabytkiem unikatowym na skalę światową jest płuczka polska, natomiast najcenniejszym eksponatem wystawy, "Skarb Hutnika". To ponad tysiąc srebrnych monet i blisko dwa kilogramy srebra pochodzące z XII wieku. Eksponowane są w wyjątkowym, glaurowanym naczyniu.

 

 

Wspomniane wcześniej okazy geologiczne można zobaczyć na kilku wystawach: "Las karboński", "Jura Krakowsko-Częstochowska – osobliwości fauny i flory", "Sole i minerały świata" oraz "Mamuty – władcy plejstoceńskiej tundry". Są na nich skamieliny jurajskiego morza: amonity, koralowce i małże. Wśród minerałów znalazły się: geoda ametystów, agaty, kryształy górskie, celestyny i galeny.

 

 

W Sztygarce znajduje się także "Sala Indyjska". Jest w niej rekonstrukcja części grobowca Mumtaz Mahal z Agry. Wykonali ją uczniowie Liceum Plastycznego. Jest także rekonstrukcja kambodżańskiej świątyni Angor Wat z rzeźbami tancerek i monumentalnymi, kamiennymi głowami władców imperium khmerskiego. Niezwykle cenny jest zbiór kilkudziesięciu lalek reprezentujących kulturę, tradycje oraz folklor Indii.

 

 

Kolejną atrakcją dąbrowskiego muzeum jest Park Militarno-Historyczny "Reduta". Znalazły się w nim rekonstrukcje trzech bunkrów niemieckich, wchodzących w skład umocnień z roku 1944, czołgi, wśród nich T-34; transporter opancerzony SKOT oraz armaty, haubice i moździerze z II wojny światowej.

 

 

Wskład muzeum wchodzi także Kopalnia Ćwiczebna. Kiedyś służyła przyszłym górnikom do nauki zawodu, dzisiaj można zobaczyć, jak wygląda praca pod ziemią.

 

 

Wstęp do muzeum w niedziele jest bezpłatny. W czwartki i soboty na zwiedzających czeka przewodnik.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Sosnowiecki - Dąbrowa Górnicza
WIEK:Dowolny
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 5 zł, dzieci: 2 zł (rok: 2016)
OTWARTE:Muzeum jest czynne we wtorek, środę i piątek od 9:00 do 15:00, w czwartek od 10:00 do 19:00, w sobotę od 8:45 do 15:00, a w niedzielę od 12:00 do 18:00
Adres:Legionów Polskich 69, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Telefon:32 726-41-85
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam