Rozwiń filtry Filtry

Stara Fabryka w Bielsku-Białej

DODANO: 29 kwietnia 2014
AUTOR: Redaktor

Stara Fabryka dawniej Muzeum Techniki i Włókiennictwa ma swoją siedzibę w dawnej fabryce sukna Büttnerów. Oprócz eksponatów związanych z tkactwem, zgromadzono tu inne urządzenia techniczne. Jednak większość maszyn i urządzeń pochodzi z miejscowych zakładów włókienniczych.

Stara Fabryka w Bielsku-Białej
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Muzeum zajmuje dwa piętra starej fabryki. Na parterze stoją maszyny i urządzenia pracujące w przędzalniach wełny, eksponaty związane z pożarnictwem, m.in. zabytkowe konne wozy strażackie oraz techniką drukarską. Na piętrze, w sali tkalni, zobaczymy krosna tkackie. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się zespół maszyn do wyrobu kapeluszy, maszyny służące do wykańczania tkanin w dziale apretury, pralnice, magle i maszyny do szycia. Trzecia sala to tzw. Przygotowalnia, gdzie przędzę przygotowywano do pracy na krosnach. Obok znajduje się przeszklony kantor mistrza. Wystawę uzupełnia kolekcja próbek tkanin miejscowych zakładów włókienniczych i urządzenia do drukowania tkanin, wśród nich klocki i wałki drukarskie.

 

 

W Muzeum Techniki i Włókiennictwa pokazano także stare radioodbiorniki, telewizory, gramofony, magnetofony, płyty gramofonowe, sprzęt fotograficzny, sportowy, maszyny liczące i do pisania. Obok znajduje się zabytkowy sprzęt gospodarstwa domowego: żelazka, wagi, pralki, maszyny do szycia, formy do ciasta, maszynki do mięsa.

 

 

Resztę ekspozycji stanowi księgozbiór poświęcony technice włókienniczej, oraz kolekcja filmów dydaktycznych dotyczących przemysłu metalowego oraz pożarnictwa.

 

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bielski - Bielsko-Biała
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 5 zł (rok: 2014)
OTWARTE:Muzeum czynne jest we wtorki, soboty i niedziele od 9:00 do 15:00, a w środy, czwartki i piątki od 9:00 do 16:00
Adres:Pl. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon:33 811 04 25
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam