Miejsca turystyczne
•
Artykuły
•
Wydarzenia

Dom Tkacza znajduje się na historycznym, Górnym Przedmieściu, zamieszkiwanym od XV wieku przez sukienników bielskich. W budynku pierwotnie było mieszkanie i warsztat sukiennika. Potem zamieniono go na zwykłą czynszówkę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został przekazany Muzeum.
Ekspozycja jest próbą zrekonstruowania wnętrza jako domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego, a więc przedstawiciela najwyższych władz cechowych. Ukazuje pracę na przełomie XIX i XX wieku. Największe z pomieszczeń to warsztat z potężnym krosnem nicielnicowym z połowy XVIII wieku. Wyrabiano na nim tkaniny wełniane. Obok stoją przedmioty związane z przygotowywaniem i snuciem osnowy. O funkcji mistrza przypominają dokumenty i pamiątki cechowe oraz żelazna skrzynia, stanowiąca niegdyś “kasę pancerną” cechu. Pomieszczenie to było także sypialnią i mieszkaniem czeladnika, dlatego obok pieca zgromadzono sprzęty przeznaczone do jego dyspozycji.
Druga część budynku, to mieszkanie sukiennika. Główne pomieszczenie to kuchnia, w której toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Znajdują się w niej naczynia i sprzęty kuchenne, kołowrotek oraz motowidło, czyli swego rodzaju miara, na którą nawijano uprzędzone na kołowrotku nici. Jest także mniejsze krosno, z drugiej połowy XIX wieku, na którym powstawały tkaniny lniane, lniano-wełniane i wełniane. Dziś odbywa się na nim praktyczny pokaz tkania.
Obok kuchni znajduje się sypialnia i pokój reprezentacyjny. Korzystano z niego tylko od święta. Ma wybielone ściany i fornirowane meble z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję uzupełniają wiszące w sieni drzeworyty Jana Wałacha o tematyce tkackiej.