Rozwiń filtry Filtry

Dom Tkacza w Bielsku-Białej

DODANO: 28 maja 2013
AUTOR: Redaktor

Dom Tkacza znajduje się na historycznym, Górnym Przedmieściu, zamieszkiwanym od XV wieku przez sukienników bielskich. W budynku pierwotnie było mieszkanie i warsztat sukiennika. Potem zamieniono go na zwykłą czynszówkę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został przekazany Muzeum.

Dom Tkacza w Bielsku-Białej
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Ekspozycja jest próbą zrekonstruowania wnętrza jako domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego, a więc przedstawiciela najwyższych władz cechowych. Ukazuje pracę na przełomie XIX i XX wieku. Największe z pomieszczeń to warsztat z potężnym krosnem nicielnicowym z połowy XVIII wieku. Wyrabiano na nim tkaniny wełniane. Obok stoją przedmioty związane z przygotowywaniem i snuciem osnowy. O funkcji mistrza przypominają dokumenty i pamiątki cechowe oraz żelazna skrzynia, stanowiąca niegdyś “kasę pancerną” cechu. Pomieszczenie to było także sypialnią i mieszkaniem czeladnika, dlatego obok pieca zgromadzono sprzęty przeznaczone do jego dyspozycji.

 

 

Druga część budynku, to mieszkanie sukiennika. Główne pomieszczenie to kuchnia, w której toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Znajdują się w niej naczynia i sprzęty kuchenne, kołowrotek oraz motowidło, czyli swego rodzaju miara, na którą nawijano uprzędzone na kołowrotku nici. Jest także mniejsze krosno, z drugiej połowy XIX wieku, na którym powstawały tkaniny lniane, lniano-wełniane i wełniane. Dziś odbywa się na nim praktyczny pokaz tkania.

 

 

Obok kuchni znajduje się sypialnia i pokój reprezentacyjny. Korzystano z niego tylko od święta. Ma wybielone ściany i fornirowane meble z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję uzupełniają wiszące w sieni drzeworyty Jana Wałacha o tematyce tkackiej.

Ocena:
KATEGORIA:Muzea/skanseny
REGION:Bielski - Bielsko-Biała
WIEK:5+
POGODA:Każda
KOSZT WSTĘPU:dorośli: 10 zł, dzieci: 6 zł (rok: 2013)
OTWARTE:Dom Tkacza można zwiedzać we wtorek, sobotę i niedzielę od 9:00 do 15:00, w środę, czwartek i piątek od 9:00 do 16:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
Adres:Sobieskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon:33 811-74-06
Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
Województwo dolnośląskie Województwo wielkopolskie Województwo łódzkie Województwo świętokrzyskie Województwo małopolskie Kraj Śląsko-Morawski Kraj Ołomuniecki Opolski Północny Opolski Centralny Opolski Południowy Śląski Częstochowski Śląski Bytomski Śląski Sosnowiecki Śląski Gliwicki Śląski Katowicki Śląski Rybnicki Śląski Tyski Śląski Bielski
Kategoria
Zamki/pałace
Muzea/skanseny
Zabytki techniki
Pomniki/zabytki
Obiekty militarne
Obiekty sakralne
Regionalne
Wystawy
Galerie
Parki linowe
Ośrodki narciarskie
Baseny/kąpieliska
Zajęcia sportowe
Lodowiska
Sporty wodne
Łowiska
Parki rozrywki
ZOO
Kolejki linowe
Planetaria
Place zabaw
Parki/rezerwaty
Góry/Skały
Jeziora/zapory/zalewy
Jaskinie
Punkty widokowe
Ogrody Botaniczne
Inhalatoria
Pustynia
Dodatkowe parametry
Wiek:
5+
10+
16+
dowolny
Pogoda:
dobra
każda
Wstęp:
wolny
do
zł/czk
wyszukaj »
wyczyść filtry
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam