Rozwiń filtry Filtry

Trasa Festiwalowa w Opolu

DODANO: 20 listopada 2017
AUTOR: Redaktor

Podczas spaceru po Opolu można zobaczyć wykonane z brązu budki w kształcie Wieży Piastowskiej oraz ptaszki. Wyznaczają one Trasę Festiwalową, wzdłuż której znajdują się miejsca związane z Festiwalem Polskiej Piosenki.

Trasa Festiwalowa w Opolu
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Festiwal to największe opolskie wydarzenie, najlepiej promujące miasto. Podkreśla to także hasło: "Opole – Stolica Polskiej Piosenki." Nic dziwnego, że atrakcjami turystycznymi stały się miejsca związane z imprezą. W każdym znajdują się 50-centymetrowe budki z napisem: Trasa Festiwalowa. Po drodze spotkać można także ptaszki wskazujące "kierunek zwiedzania". Autorem znaków jest opolski artysta, Andrzej Czyczyło. Przy każdej budce znajduje się kod QR, po zeskanowaniu, którego możemy poznać historię danego obiektu. Dla turystów bardziej tradycyjnych przygotowano ulotki na temat trasy, które można dostać w Miejskiej Informacji Turystycznej oraz punktach Trasy Festiwalowej.

 

 

Wycieczkę warto rozpocząć przy Dworcu Głównym PKP. W latach sześćdziesiątych, kiedy festiwal startował, większość artystów do Opola przyjeżdżała właśnie pociągami. Drugim przystankiem na trasie jest Hotel Mercure. Kiedyś był to Hotel Dworcowy i w nim głównie mieszkali wykonawcy. Późnie warto udać się do Dworku Artystycznego przy ul. Sempołowskiej, gdzie od lat mieści się siedziba Opolskiego Towarzystwa Jazzowego. Tam znajduje się Opolska Aleja Gwiazd, gdzie w murze, swoje dłonie odcisnęło kilkudziesięciu artystów.

 

 

Następne miejsce na Trasie Festiwalowej to Wzgórze Uniwersyteckie. Powstał tu Skwer Artystów, na którym umieszczono rzeźby artystów związanych z festiwalem. Można tu spotkać Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, Marka Grechutę oraz Starszych Panów. Stąd już krok do dawnej restauracji "Pod Pająkiem", obecnie "Biesiada Opolska". To tutaj po koncertach spotykali się muzycy, aby wspólnie imprezować. Restauracja znajduje się tuż przy Rynku na którym umieszczono Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki. Tablic co roku przybywa, bo w ten sposób honorowani są nawybitniejsi wykonawcy.

 

 

Później należy udać się w kierunku Mostu Zamkowego, przy którym znajduje się pomnik Papy Musioła. To Karol Musioł, w latach 1952-1965, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej. Dzięki niemu Opole ma festiwal oraz amfiteatr. Teraz wystarczy pójść w kierunku Stawu Zamkowego i grającej fontanny. Od maja do października, o określonych godzinach, kaskady wody "tańczą"w rytm polskich przebojów. Wycieczka kończy się przy Amfiteatrze. W nim co roku odbywa się festiwal. Na zakończenie warto wstąpić do Muzeum Polskiej Piosenki. To niezwykle nowoczesny, multimedialny obiekt, w którym można posłuchać polskiej muzyki, wywiadów z artystami, obejrzeć fragmenty koncertów i programów, przymierzyć stroje gwiad i nagrać własną piosenkę.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam