Rozwiń filtry Filtry

Przewodnik po Rybniku

DODANO: 16 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Rybnik kojarzy się raczej z przemysłowym krajobrazem, a nie z miejscem, w którym przyjemnie można spędzić czas. A jednak! Jest tu kilka miejsc wartych uwagi.

Przewodnik po Rybniku
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

Zalew Rybnicki nie zamarza nawet w najzimniejsze zimy. A to dlatego że, stanowi część systemu chłodzenia pobliskiej elektrowni. Sezon żeglarski trwa tu najdłużej w Polsce. Oficjalnie żeglować tu można od kwietnia do października, ale serferów widywano czasami także w zimie. Nad jeziorem znajduje się kilka ośrodków żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie oraz stadnina koni. Zalew jest mekką wędkarzy. Wzdłuż zbiornika biegnie ścieżka rowerowo-spacerowa, przy której ustawiono ławeczki. W Zalewie Rybnickim obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

 

Odwiedzając Rybnik warto wybrać się także do dzielnicy Kamień. Znajduje się w niej Rodzinny Park Atrakcji składający się z dwóch części: Bajkowej Krainy i DinoParku. Są tam place zabaw, pola do gier zespołowych, urządzenia rekreacyjne i mini-ZOO.

 

Atrakcją miasta jest Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”. Warto ją zobaczyć z dwóch względów: dwie parowe maszyny wyciągowe i wieża ciśnień przerobiona na punkt widokowy. Kopalnia funkcjonuje dzięki Stowarzyszeniu, które od 1999 roku zajmuje się jej renowacją i utrzymaniem. Co roku odbywa się w niej Święto Pary.

 

Odwiedzając centrum Rybnika można zajrzeć do Muzeum, w którym zadbano także o dzieci. Z myślą o nich wystawy wyposażono w komputery, ekrany dotykowe oraz puzzle przedstawiające charakterystyczne elementy Rybnika i kolorowanki

 

Spacerując po Rybniku warto odwiedzić kilka fontann. Najstarsza z nich, z figurą Jana Nepomucena znajduje się na Rynku. Tuż obok, w pasażu łączącym Rynek z Placem Wolności znajduje się kolejna, w kształcie szczupaka, symbolu Rybnika. Wypływająca woda jest przebadana i nadaje się do picia. Nieco dalej, na Placu Wolności znajdziemy kolejne, tym razem nowoczesne fontanny. Pierwsza składa się z wielkich kół osadzonych na stalowych podstawach, z których woda spływa do granitowego basenu. Nawiązuje stylem do wodotrysków, znajdujących się na schodach prowadzących do Rybnickiego Centrum Kultury.

 

Wielką atrakcją miasta stał się Park Tematyczny nad Nacyną. Mieszkańcy mówią o nim Centrum Kopernika w miniaturze. Są tu place zabaw, boiska sportowe, ogrody tematyczne i mnóstwo ławek, na których można odpocząć. Zainteresowani fizyką, astronomią, albo optyką mogą pobawić się urządzeniami do eksperymentów.

 

 

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam