Rozwiń filtry Filtry

Powstańcze pamiątki na Górze św. Anny

DODANO: 15 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Góra św. Anny to miejsce walk o polskość Śląska. Stąd wiele tu pamiątek tamtych wydarzeń.

Powstańcze pamiątki na Górze św. Anny
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

W 1921 roku doszło tu do krwawej bitwy między powstańcami a niemieckimi wojskami. W 1955 roku odsłonięto pomnik Czynu Powstańczego dłuta Ksawerego Dunikowskiego. Ma postać czterech, jedenastometrowych pylonów z bloków granitowych (2 metry ukryte są w granitowym postumencie). W środku jest rozległa sala. Można z niej wejść do wnętrza pylonów – w każdym jest kanał prowadzący na szczyt wieży. U stóp Góry Św. Anny można odwiedzić Muzeum poświęcone walkom powstańczym.

 

U stóp Góry Św. Anny można odwiedzić Muzeum poświęcone walkom powstańczym. Mieści się w dawnym „Domu Polskim” i w dobudowanej współcześnie rotundzie. Jego zbiory dotyczą głównie powstań śląskich oraz Plebiscytu na Górnym Śląsku. Są tu min.: sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III Powstania Śląskiego. W głównej sali prezentowana jest projekcja multimedialna pokazująca archiwalne filmy i zdjęcia. Towarzyszą jej odgłosy strzałów, wybuchów oraz turkot pociągów.

 

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum można obejrzeć wystawę rozmaitych gatunków chronionych roślin, które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.

 

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam