Rozwiń filtry Filtry

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

DODANO: 12 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje porośnięte lasem pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Znajdują się w nim źródła Białej i Czarnej Wisełki, które są początkiem Wisły. Utworzono tu 8 rezerwatów przyrody charakterystycznej dla Beskidu Śląskiego. Są to Barania Góra, Czantoria, Dolina Łańskiego Potoku, Jaworzyna, Kuźnie, Stok Szyndzielni i Wisła.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego
zdjęcie: Agnieszka Karpiel

Podczas wędrówki po parku zobaczyć można ciekawe w formie skałki i jaskinie będące pomnikami przyrody nieożywionej. Są to min.: Malinowska Skała oraz Skały Grzybowe w Paśmie Stożka, a także jaskinie, wśród nich najdłuższa w Polsce jaskinia nie krasowa, w Trzech Kopcach. Jej korytarze ciągną się przez ponad 1200 metrów. Małe wodospady i potoki są ozdobą krajobrazu.

 

Cechą charakterystyczną Beskidu Śląskiego są także lasy. Rosną tu różne gatunki buków, jaworzyny i świerków. Lasy sprzyjają obecności zwierząt i ptaków. W parku żyją jelenie, sarny i dziki, wilki, rysie, lisy, a czasami spotkać można niedźwiedzia. Wśród ptaków zobaczymy min.: głuszca, jarząbka i drapieżniki, a wśród gadów jaszczurki: zwinkę i żyworodną oraz żmiję zygzakowatą, zaskrońca i padalca. Beskid jest także domem płazów np.: salamandry plamistej, kumaka górskiego, czy rzekotki drzewnej. W strumieniach spotkać można pstrąga potokowego.

 

Najwyższe szczyty znajdujące się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego to Skrzyczne, Barania Góra, Malinowska Skała, Klimczok, Szyndzielnia, Czantoria i Równica. Na wędrówkę po parku, korzystając z jednego z oznakowanych szlaków, najlepiej wyruszyć z Wisły, Ustronia, Szczyrku, albo Brennej.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam