Rozwiń filtry Filtry

Paczków - polskie Carcasonne

DODANO: 8 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Zwiedzając południe Polski, warto zatrzymać się w Paczkowie. Miasteczko leży na granicy województw opolskiego i dolnośląskiego, w pobliżu Nysy. Ponieważ otoczone jest dobrze zachowanymi murami obronnymi, nazywa się je polskim Carcasonne. Stare Miasto wraz ze średniowiecznym systemem fortyfikacji stały się Pomnikiem Historii.

Paczków - polskie Carcasonne
zdjęcie: Michał Hodor

Średniowieczne obwarowania miejscami są wysokie na 7 metrów. Zbudowano je z kamienia łamanego. Otaczają miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. Dawniej mury sięgały 9 metrów. Najeżone były baszta łupinowymi, z których do dziś przetrwało 19. Niektóre sięgają wysokości murów, inne wyraźnie je przewyższają. W wielu z nich zachowały się liczne otwory strzelnicze.

 

 

Częścią zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska. Pierwszą z nich znajdziemy przy ulicy Wrocławskiej. Jest najstarsza i najpotężniejsza - mierzy ponad 20 metrów. Kiedyś stał obok niej pręgierz, czyli „słup hańby“, przy którym przestępcom wymierzano karę chłosty. Wieża Wrocławska udostępniona jest turystom - na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Bilety wstępu można kupić w pobliskim kiosku (cena: normalny 3 zł, ulgowy 1,50 zł).

 

 

Wieża Bramy Kłodzkiej, przy ulicy Narutowicza strzegła miasto przed ewentualnym nadejściem wroga od strony Czech. Według podań, była to „wieża głodowa“, do której trafiali skazani na śmierć przestępcy. Mierzy ok. 20 metrów.

 

 

Zbliżona wyglądem do Wieży Kłodzkiej jest wieża strzegąca Bramy Ząbkowickiej znajdującej się przy ulicy Sikorskiego. Zwana jest również „Łaziebną“, ponieważ w sąsiedztwie była dawna łaźnia miejska. Jej wysokość to około 18 metrów.

 

 

Brama miejska przy ulicy Wojska Polskiego zwana jest Nyską i prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna baszta łupinowa. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku ponownie ją otwarto.

 

 

Szczególną atrakcją Paczkowa jest Dom Kata. Wiąże się z nim wiele legend. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Być może to prawda, bo w pobliżu znajdowały się cmentarz i pierwsza szubienica. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców.

 

 

W malutkim Paczkowie warto zwiedzić także nowoczesne Muzeum Gazownictwa. Utworzono je w starej gazowni, dlatego można w nim oglądać w całości zachowane urządzenia do produkcji gazu miejskiego oraz ponad 3 000 eksponatów. Ciekawsze z nich to lokomotywa, gazowy magiel i gazowa lodówka. Oświetlenie terenu muzeum stanowią latarnie, oczywiście, gazowe.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam