Rozwiń filtry Filtry

Opolskie fontanny

DODANO: 7 maja 2014
AUTOR: Redaktor

Spacerując po Opolu możemy odwiedzić trzy fontanny znajdujące się w centrum miasta. Są to Ceres Opolska, "Tańczący motyl" i stawek Barlickiego.

Opolskie fontanny
zdjęcie: Przemysław Nijakowski

Najstarsza z nich, stuletnia, znajduje się na Placu Daszyńskiego. Przedstawia boginię urodzaju Ceres (grecka Demeter) w otoczeniu córki Prosperiny (gr. Persefona), rybaka i skalnika. Postaci uosabiają opolskie rolnictwo, rybactwo i przemysł wapienniczo-cementowy. Główna postać trzyma na ręku dziecko oraz wrzeciono. Ustawiono ją na cokole w kształcie muszli, charakterystycznym dla stylu secesji. Fontanna znajduje się na klombie wyniesionym ponad poziom placu. Otoczona jest zielenią i ławeczkami, na których miło przysiąść i odpocząć.

 

Najbardziej kolorowa opolska fontanna znajduje się na Placu Wolności, niedaleko Filharmonii. Zaprojektował ją w latach 50 Florian Jesionowski. Do kompletu dodał wiatę nad przystankiem taksówek przy pobliskiej ulicy Minorytów. Fontanna symbolizuje tańczącego motyla. Wyłożono ją kolorową mozaiką, którą upływ czasu i wandale zniszczyli. Niedawno jednak położono nową terakotę i fontanna znów zachwyca.

 

Idąc dalej przejdźmy przez Zielony Mostek nad Kanałem Młynówki i skręćmy w prawo. Kawałek dalej trafimy nad Stawek Barlickiego. To prawdziwie magiczne miejsce w Opolu. Staw jest pozostałością po fosie, która niegdyś otaczała Zamek Piastowski. Jego pozostałości zostały rozebrane w dwudziestoleciu międzywojennym. Nad stawkiem znajduje się drewniany, stylowy budynek, zwany kiedyś Domkiem Lodowym. Dziś znajduje się w nim restauracja. W stawie zamontowano dysze fontanny, którą można podziwiać latem. Całość otaczają parkowe drzewa i krzewy, a w kamiennym murku znajdują się ławeczki. Zimą na stawku Barlickiego organizowane jest lodowisko.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam