Rozwiń filtry Filtry

Góra św. Anny

DODANO: 24 lutego 2014
AUTOR: Redaktor

Góra Św. Anny zwana także Górą Chełmską to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. Nie wszyscy wiedza, że jest to mierzący 406 n.p.m., wygasły wulkan. Pierwsza nazwa pochodzi od tutejszego sanktuarium. Druga ma związek z legendą głoszącą, że św. Michał, pogromca szatana, na jej szczycie położył swój hełm. Turystów ściąga tu kilka atrakcji.

Góra św. Anny
zdjęcie: Katarzyna Rdzanek-Hodor

 

Pierwszą z nich jest Bazylika Mniejsza św. Anny Samotrzeciej. Znajdująca się w niej figura słynie cudami. Obok znajduje się klasztor franciszkanów, Grota Lurdzka, kalwaria z kaplicami oraz ołtarz papieski upamiętniający spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1983 r.

 

 

Drugą atrakcją jest jeden z największych w Europie, kamienny amfiteatr. Wybudowano go w kraterze wygasłego wulkanu, a mieści 30 tysięcy widzów.

 

 

Nad amfiteatrem wznosi się Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Ksawerego Dunikowskiego. U stóp Góry Św. Anny można odwiedzić Muzeum poświęcone walkom powstańczym.

 

 

Góra Chełmska to miejsce interesujące przyrodniczo i geologicznie. Znajduje się tu urozmaicony pod względem ukształtowania terenu oraz bogactwa roślin i zwierząt park krajobrazowy. Resztki wygasłego wulkanu można zobaczyć w Rezerwacie Geologicznym. Zwiedzanie ułatwiają wyznaczone ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe.

 

Góra Świętej Anny jako komponowany krajobraz kulturowo – przyrodniczy, została uzana za Pomik Historii.

Coś się nie zgadza? Zgłoś błąd redakcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Ukryj filtry Ukryj filtry
- wszystkie -
Poradnik
Przewodnik
Wycieczka
energylandiaEL
DOMINIAK
kratka
Rafał Jurowski
energylandia
Maciek
GosiaK
Tomek
jerzy.hodor
aza123
Jurg
Redaktor
joaska
Adam